Forsvaret vil fredag indgå aftale om køb af 115 svenske infanterikampkøretøjer af modellen CV90.
Det er et stort skridt mod at opgradere Hærens 1. Brigade, hvilket er et af Natos vigtigste krav til Danmark. Prisen lyder ifølge TV 2 på ti milliarder kroner.
Læs mere om køretøjet her:
* CV90 er en blanding af en kampvogn og en pansret mandskabsvogn og kan derfor både bekæmpe fjender og transportere soldater.
* Der kan sidde syv soldater i, som kan fragtes til frontlinjen eller rundt på kamppladsen og samtidig være beskyttet af fjenden.
* Det er et køretøj, som danske soldater kender godt, da Danmark i forvejen har en række af dem, som blandt andet har været indsat i Afghanistan.
* Den er fra bunden designet til at foretage operationer i sne og vådområder og til sjældent at sidde fast. Både det svenske og norske forsvar benytter samme køretøjer.
* Et køretøj vejer 32 ton og kaldes i daglig tale IKK, som er en forkortelse for infanterikampkøretøj.
* De er bevæbnede med en 35 mm maskinkanon og et maskingevær. Køretøjerne har en besætning på tre mand og kan derud over rumme syv soldater med udrustning.
* Prisen er ti milliarder kroner ifølge TV 2, og der afsættes yderligere to milliarder kroner til indfasning med Forsvarets radioer og kommunikationssystem.
* De danske modeller bliver udstyret med antipanserværnsmissiler og har en kanon. De bliver leveret med gummibælter, som gør dem lettere og mere mobile.
* De har stor opbevaringsplads, kan let blive rekonfigureret til forskellige roller, og dens åbne, elektroniske arkitektur giver mulighed for nem opdatering af hovedsystemerne.
* Med købet tager Forsvaret et stort skridt i retning af at gøre Hærens 1. Brigade til en tung brigade, som er et Nato-krav. Brigaden skal bruges til Nato-operationer i for eksempel de baltiske lande.
* Den har en rækkevidde på 1000 kilometer uden gentankning og dermed kræver CV90 kun mindre logistisk støtte på en krigsskueplads.
* Der findes ni forskellige varianter, og der er solgt 1280 til seks forskellige lande.
* Ifølge Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) ventes køretøjerne leveret fra 2027 til 2030. Det er to år langsommere end regeringens mål i en delaftale fra april 2024.
Kilder: Ritzau, BAE Systems.
/ritzau/