Fakta: Liberal Alliances op- og nedture

Kronologi over Liberal Alliances historie

7. maj 2007:
Ny Alliance stiftes. Bedre asylforhold og lavere skat er hovedpunkter. Om aftenen tæller partiet ifølge sin hjemmeside 10.000 medlemmer.

10. maj 2007:
Ny Alliance står til jordskredssejr i ny meningsmåling, som Catinét har lavet for Ritzau. Partiet får 17 mandater i Folketinget og ødelægger VKO's flertal. Derudover runder det 8000 betalende medlemmer.

29. juni 2007:
Indenrigsministeriet har godkendt Ny Alliance som opstillingsberettiget til Folketinget, efter at de tre partistiftere få dage tidligere har afleveret 21.516 underskrifter. Ny Alliance vil opstille under listebogstav Y.

30. august 2007:
Naser Khader præsenterer partiprogrammet - 116 dage efter at partiet er dannet. Der skal gøres op med blokpolitikken og med Dansk Folkepartis dominerende rolle.

27. oktober 2007:
Khader kræver en dronningerunde.

3. november 2007:
Ny Alliances Lars Kolind foreslår at sænke skatten på Fyn til 40 procent som et eksperiment. K kritiserer partiet for at ville indføre casinoøkonomi.

6. november 2007:
Ved valgmøde i Kalundborg har Khader svært ved at forklare sin skattepolitik.

13. november 2007:
Ny Alliance får 2,8 pct. af stemmerne og kommer i Folketinget med fem mandater - Naser Khader, Gitte Seeberg, Anders Samuelsen, Malou Aamund og Jørgen Poulsen. Langt fra det jordskredsvalg, der tegnede sig i maj.

23. december 2007:
Meningsmålingerne styrtdykker, og partiet står nu kun til at få 1,3 pct. af stemmerne og er dermed dømt ude af Folketinget.

23. januar 2008:
Ny Alliance ender med at støtte regeringens forslag om de afviste asylansøgere i Danmark sammen med Dansk Folkeparti.

29. januar 2008:
Gitte Seeberg, der var en af stifterne af partiet, forlader Ny Alliance. I dagene op til har adskillige medlemmer forladt partiet.

5. februar 2008:
Malou Aamund forlader Ny Alliance til fordel for Venstre. Dermed har Ny Alliance kun tre folketingsmedlemmer.

24. maj 2008:
På Ny Alliances første landsmøde sammenligner Jørgen Poulsen Dansk Folkepartis burka-annoncekampagne med nazistisk propaganda og genopliver sloganet "nok er nok".

24. juni 2008:
Ny Alliance ekskluderer Jørgen Poulsen, fordi han har udtalt sig i strid med partiets nye kurs. Dermed er der kun to folketingsmedlemmer tilbage: Naser Khader og Anders Samuelsen.

28. august 2008:
Ny Alliance skifter navn til Liberal Alliance og præsenterer i den forbindelse et nyt principprogram, hvor lav skat, fjernelse af efterlønnen og en kortere dagpengeperiode er drømmene.

10. november 2008:
Sammen med regeringen og Dansk Folkeparti indgår Liberal Alliance en aftale om finansloven for 2009.

5. januar 2009:
Naser Khader forlader Liberal Alliance. Tilbage i folketingsgruppen er kun Anders Samuelsen og Villum Christensen, der afløste Gitte Seeberg i juli 2008.

17. marts 2009:
Naser Khader går til De Konservative.

16. juni 2009:
Liberal Alliance og Borgerligt Centrum fusionerer. Borgerligt Centrums stifter, den tidligere radikale Simon Emil Ammitzbøll, bliver politisk ordfører for Liberal Alliance.

/ritzau/