Fagforeningsformand og socialdemokrat gennem 30 år melder sig ud i protest: »Vi har en statsminister, som har lukket sig for argumenter og sund fornuft«

En »udansk« og »udemokratisk« ageren fra Socialdemokratiet på Christiansborg har fået tidligere byrådsmedlem for partiet til at melde sig ud.

Søndag den 5. februar holdt fagbevægelsen demonstration på Christiansborg Slotsplads i København mod afskaffelsen af store bededag. (Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix) Fold sammen
Læs mere
Foto: Emil Helms
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

På dagen, hvor regeringens forslag om at afskaffe store bededag var til førstebehandling, modtog han kvitteringen for sin udmeldelse.

Det mangeårige medlem af Socialdemokratiet, tidligere byrådsmedlem for selvsamme parti og formand for 3F i Guldborgsund siden 2005 kunne ikke se sig selv i de perspektiver, afskaffelsen af helligdagen har.

Og Niels Henriksen kan ikke genkende det parti, han har været medlem af i så mange år, men kalder det i stedet »udemokratisk«, »udansk« og »uværdigt« i sin ageren.

Det skriver A4 Aktuelt.

Han har ellers været medlem af Socialdemokratiet i mange år.

Nærmere bestemt i 30 år, hvoraf godt 20 af dem blev brugt som byrådsmedlem i først Nørre Alslev Kommune og derefter i Guldborgssund Kommune. Derudover har Niels Henriksen været medlem af 3F i Guldborgsund siden 2005, og før det var han aktiv i Specialarbejderforbundet i Danmark (SiD).

En magtfuldkommen statsminister

Men dagene som medlem af Socialdemokratiet er nu forbi. Og det skyldes alene afskaffelsen af store bededag.

Særligt processen har frustreret Niels Henriksen, der beskylder partiet for ikke at lytte til baglandet.

»Vi har en statsminister, som har lukket sig for argumenter og sund fornuft. Hvis alle omkring hende har det sådan, hvis ingen siger fra, så er der en grund til, man bliver magtfuldkommen,« siger Niels Henriksen.

Og lovforslagets førstebehandling fik bægeret til at flyde over.

Regeringens ordførere agerede skydeskive for oppositionens spørgsmål på Folketingets talerstol, og sprækker i regeringen var ikke til at se. Tværtimod gled ordførerne nogenlunde af på spørgsmålene og henviste til nødvendigheden af at skaffe flere penge til finansieringen af Forsvaret og alt det andet, der presser sig på i denne tid.

Det faldt ikke i god jord hos Niels Henriksen.

Han fandt det både »uværdigt« for Socialdemokratiet, »udansk« og »udemokratisk«, da han så sit eget parti glide af på alle spørgsmålene.

Derfor måtte dagen for førstebehandlingen også blive dagen, hvor Niels Henriksen modtog en kvittering for sin udmeldelse af det parti, han har været medlem af i så mange år.