Få overblikket: Så lang tid har det før taget at danne regering

Selv om der er gået små to uger siden valget, er det ikke unormalt længe i forhold til at danne en regering.

I 1975 gik der 35 dage fra valget, indtil Anker Jørgensen (S) kunne danne en regering. Det skete først, efter at Poul Hartling (V) havde måttet opgive. Mogens Ladegaard/Ritzau Scanpix Fold sammen
Læs mere

Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, har i snart to uger forhandlet om en regeringsdannelse.

Mens det er over normalen i nyere tid, er det historisk set ikke længe. Specielt Anker Jørgensen (S) i 1975 og Poul Schlüter (K) i 1988 måtte slide i det, før de kunne flytte ind i Statsministeriet.

Den længste regeringsdannelse var i forbindelse med valget i 1975 og lød på 35 dage.

Efterdønningerne fra jordskredsvalget i 1973 betød, at Poul Hartling (V) havde svært ved at danne en regering, selv om Venstre var gået frem.

Efter et langt forsøg på at danne regering måtte han opgive, og det endte med, at Anker Jørgensen (S) dannede en mindretalsregering.

I 1988 tog det 24 dage at danne en regering. Valget var udskrevet på grund af uenigheder om udenrigspolitikken, og den slåskamp gjorde, at Poul Schlüter (K) til sidst gik i regering med Radikale Venstre i stedet for CD og Kristeligt Folkeparti.

Siden 1998 er det kun Helle Thorning-Schmidts regeringsdannelse på 18 dage i 2011, der har varet over 10 dage.

Læs her, hvor længe der er gået fra valg til regeringsdannelse siden 1953, hvis der er kommet ny regering, og hvem der blev statsminister.

Valget 5. juni 2019:

Mandag var der gået 12 dage siden valget. Der er endnu ikke dannet regering.

Valget 18. juni 2015: 10 dage.

Lars Løkke Rasmussen (V).

Valget 15. september 2011: 18 dage.

Helle Thorning-Schmidt (S).

Valget 13. november 2007: 10 dage.

Anders Fogh Rasmussen (V).

Valget 8. februar 2005: 10 dage.

Anders Fogh Rasmussen (V).

Valget 20. november 2001: 7 dage

Anders Fogh Rasmussen (V).

Valget 11. marts 1998: 12 dage.

Poul Nyrup Rasmussen (S).

Valget 21. september 1994: 6 dage.

Poul Nyrup Rasmussen (S).

Valget 12. december 1990: 6 dage.

Poul Schlüter (K).

Valget 10. maj 1988: 24 dage.

Poul Schlüter (K).

Valget 8. september 1987: 2 dage.

Poul Schlüter (K).

Valget 8. december 1981: 22 dage.

Anker Jørgensen (S).

Valget 23. oktober 1979: 3 dage.

Anker Jørgensen (S)

Valget 9. januar 1975: 35 dage.

Anker Jørgensen (S).

Valget 4. december 1973: 15 dage.

Poul Hartling (V).

Valget 21. september 1971: 20 dage.

Jens-Otto Kragh (S).

Valget 23. januar 1968: 10 dage.

Hilmar Baunsgaard (R).

Valget 22. september 1964: 7 dage.

Jens-Otto Kragh (S).

Valget 15. november 1960: 3 dage.

Viggo Kampmann (S).

Valget 14. maj 1957: 13 dage.

H.C. Hansen (S).

Valget 22. september 1953: 8 dage.

Hans Hedtoft (S).

Kilder: Danmarkshistorien, Folketingets hjemmeside.

/ritzau/