Selv om det danske EU-formandskab stopper ved årsskiftet, vil europaminister Marie Bjerre (V) fortsætte på sin post frem til næste folketingsvalg.

Det fortæller udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M).

Det sker for at videreføre det danske EU-formandskabs resultater og for at aflaste udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.

EU har et koordinerende arbejde mellem det afgående og kommende formandskabsland.

- Så det giver sådan set meget god mening, at det danske formandskab kan følge det til dørs, vi har opnået, siger Lars Løkke Rasmussen.

Dertil er der godt brug for en aflastning af udenrigsministeren, der har en travl rejsekalender i forvejen.

- Så er det jo også ud fra en ressourcebetragtning, siger Lars Løkke Rasmussen.

Europaministre deltager i de såkaldte GAC-møder, General Affairs Council, hvor man forbereder EU-topmøder for stats- og regeringscheferne.

Inden Marie Bjerre blev udnævnt til europaminister, deltog Lars Løkke Rasmussen selv som udenrigsminister i flere af møderne.

Det kan blive for travlt, og derfor er det gavnligt for udenrigsministeren, at han kan få en hjælpende hånd til den slags møder, lyder det.

- Der ligger selvfølgelig også en aflastning i det. Jeg har jo selv i de første par år som udenrigsminister deltaget i de her generelle møder, siger han og fortsætter:

- Jeg har kunnet notere mig, at der ikke sidder ret mange udenrigsministre i den kreds. Vi var vel en håndfuld.

Derfor er det smart ud fra en ”ressourcebetragtning” at fastholde europaministerens rolle.

- Og så giver det særskilt god mening nu, fordi det danske formandskab slutter.

Ved årsskiftet går Folketinget ind i et valgår, hvor statsminister Mette Frederiksen (S) senest til oktober skal udskrive valg.

Hvad der bliver af posten som europaminister derefter, er ikke til at vide.

- Det må man snakke om efter næste folketingsvalg, siger Lars Løkke Rasmussen.

/ritzau/