Eksperter ser en særlig tendens i minksagen: »Hvis statsministeren vil tage æren for det gode, må hun også tage ansvaret for det dårlige«

Statsministeriet udviste handlekraft i forløbet om aflivning af alle mink, og Mette Frederiksen (S) og departementschef Barbara Bertelsen tog kontrollen, mens Fødevareministeriet blev kørt ud på et sidespor. Da det gik galt, skulle Mogens Jensen (S) tage skraldet. Forløbet udstiller en magtudøvelse, som er effektiv i medvind. Men hvad sker der, når det går galt?

Mette Frederiksen (S) såede tidligt tvivl om, hvorvidt myndighedernes tiltag på landets minkfarme var tilstrækkelige. Statsministeriet har spillet en meget central rolle i forløbet, afslører e-mails og sms'er. Mads Claus Rasmussen

Tirsdag den 3. november 2020 var en hektisk dag på Slotsholmsgade 12.

Smitten på landets minkfarme var løbet løbsk, og fagfolkene i Miljø- og Fødevareministeriet havde travlt med at forberede det materiale, som skulle danne grundlag for regeringens håndtering af den penible situation, der potentielt kunne påvirke effekten af de kommende vacciner.