»Det er et ærgerligt signal«: Danske politikere forlader deres EU-post i utide
Danmark ligger i top over EU-lande, hvis europaparlamentarikere har forladt deres plads før tid.

Danmark ligger i top over EU-lande, hvis europaparlamentarikere har forladt deres plads før tid.

Sidst der var valg til Europa-Parlamentet, sendte vi 14 danske parlamentarikere afsted.
Men trods det beskedne antal danske pladser i parlamentet, har en stor del af de danske europaparlamentarikere forladt deres sæde siden sidste valg.
Det skriver Jyllands-Posten på baggrund af en gennemgang, der viser, at Danmark ligger helt i front, når man opgør, hvor mange folkevalgte der har trukket sig i løbet af valgperioden.
Således har seks politikere frabedt sig en plads i parlamentet, hvilket svarer til 43 procent af de 14 danske mandater, og det betyder, at Danmark sammen med Portugal deler førstepladsen, hvis man laver en liste over, hvor mange politikere der har trukket sig fra Europa-Parlamentet.
Jyllands-Postens gennemgang har overrasket flere spidskandidater til det kommende europaparlamentsvalg, og flere af dem mener, at det sender et ærgerligt signal.
»Hver især har de haft deres individuelle grunde til at gøre det. Men samlet giver det indtryk af, at Europa-Parlamentet ikke er førstevalg. Det er et ærgerligt signal, for det er vigtigt, at vælgerne kan stole på os,« siger Christel Schaldemose, der er Socialdemokratiets spidskandidat.
Én af de særligt omtalte sager handler om SFs Karsten Hønge.
Ti måneder inden valget i 2019 lovede han, at han var klar til at forlade Folketinget til fordel for Europa-Parlamentet, hvis han blev valgt ind.
Pludselig så meningsmålingerne dog rigtig gode ud, og midt under valgkampen kunne han ikke svare på, om han ville vælge Folketinget eller Europa-Parlamentet, hvis han fik valg til begge sæder.
Det kunne han dog godt, da meningsmålingerne blev til virkelighed.
Manden, der havde lovet at forlade Folketinget til fordel for Europa-Parlamentet, valgte Folketinget – til stor vrede hos de vælgere, der havde stemt på ham til Europa-Parlamentet.
I stedet fik SFs spidskandidat til det forestående europaparlamentsvalg, Kira Marie Peter-Hansen, hans plads i parlamentet, og kort efter måtte Karsten Hønge undskylde på Facebook.
»Undskyld – det er den rette reaktion på tåbelige handlinger. Derfor denne opdatering,« indledte han opslaget, hvori han sagde, at han havde håndteret situationen »idiotisk«.