De Radikale skal til regeringsforhandlinger torsdag
Onsdag var der pause i regeringsforhandlingerne på Marienborg. Torsdag skal De Radikale forbi.

Onsdag var der pause i regeringsforhandlingerne på Marienborg. Torsdag skal De Radikale forbi.

Efter en pause onsdag er der igen regeringsforhandlinger på Marienborg torsdag.
De Radikales politiske leder, Martin Lidegaard, siger på vej ind til et gruppemøde på Christiansborg, at han skal til forhandlinger "i eftermiddag".
Regeringsforhandlingerne slog onsdag rekord for de længste nogensinde. Der var der gået 43 dage siden folketingsvalget i marts.
Den hidtidige rekord er fra 2022, hvor der gik 42 dage efter valget 1. november det år, før Mette Frederiksen (S) kunne annoncere, at en ny regering kunne dannes. Det blev til SVM-regeringen.
Selve regeringsdannelsen dengang skete, to dage efter – altså efter 44 dage.
Det er særligt Moderaterne, der har været i fokus den seneste tid i regeringsforhandlingerne.
Mandag og tirsdag var Moderaterne og politisk leder Lars Løkke Rasmussen til timelange forhandlinger på Marienborg hos kongelig undersøger Mette Frederiksen.
Foruden Moderaterne, som sidder med de afgørende mandater, forhandler hun med partierne i rød blok. Umiddelbart er der udsigt til en regering bestående af S, SF, Moderaterne og De Radikale, der vil få Enhedslisten og Alternativet som støtter.
Mette Frederiksen er vant til lange regeringsforhandlinger og regeringsdannelser.
Foruden de igangværende forhandlinger og dem i 2022 var hun også kongelig undersøger efter 2019-valget. Dengang gik der 22 dage, før S-regeringen kunne dannes, og det er også blandt de længste regeringsdannelser nogensinde.
De blå partier er sat uden for indflydelse i øjeblikket. Venstre og De Konservative har ganske få gange været til forhandlinger efter valget.
De Konservative har meddelt, at de ikke forventer at blive inviteret til flere forhandlinger, mens Venstre ikke har meldt sig helt ud, men ikke har været inde ved forhandlingsbordet den seneste tid.
/ritzau/