Vi går en sommer i møde med færre og dyrere fly.

Det vurderer EU's energikommissær, Dan Jørgensen, som varsler initiativer til at dæmme op for den energikrise, som er voldsomt forværret af krigen i Iran.

- Vi kigger ind i en sommer, hvor det er meget sandsynligt, siger Dan Jørgensen (S) på en briefing fredag på EU-Kommissionens kontor i København.

- Vi ser helt sikkert ind i mindre aktivitet. Det kan slet ikke undgås nu.

Det Internationale Energiagentur har i denne uge udsendt en status, der siger, at der er flybrændstof i lagrene til cirka seks uger.

Ifølge EU's energikommissær er det dog ikke sådan, at lagrene er helt tomme om seks uger. Men om seks uger vil man opleve begyndende problemer med forsyninger.

- Jeg vil sige, at det bliver nok betragteligt meget dyrere, så vi kommer til at flyve mindre.

Skulle krigen i Iran slutte endeligt i dag, går problemet ikke væk foreløbigt.

Der er blandt andet en temmelig lang transporttid fra Den Persiske Golf til lagrene i Europa.

Der er initiativer på vej fra EU-Kommissionen specifikt rettet mod flybrændstof. Men hvad de konkret handler om, er endnu uvist. De kommer onsdag i næste uge.

- Hvor alvorligt det bliver, afhænger af, hvad vi egentlig kan gøre for at dæmme op for det. Det sidder vi og arbejder på, og det præsenterer vi i næste uge, siger Dan Jørgensen.

Selskaberne er allerede begyndt at indrette sig på situationen ved at aflyse afgange.

Rejsebranchen i Danmark har fredag sagt, at man ikke skal frygte for sommerens planlagte rejse på grund af mangel på flybrændstof.

- Vi ser tiden an, men for nuværende er det (brændstofsituationen, red.) ikke noget, der ser bekymrende ud, siger Jakob Hahn, der er direktør i brancheforeningen Rejs.

EU har gennem energikommissær Dan Jørgensen tidligere advaret om, at krisen kommer til at vare længe.

Fredag uddyber han, at der kan gå flere år, inden infrastrukturen for gas er genoprettet. Det skyldes omfattende ødelæggelser som følge af krigen.

Der "vil gå nogle år", inden priserne kan være tilbage på "normalt" niveau.

Aktuelt bruger EU-landene dagligt en halv milliard euro mere om dagen, end man gjorde før krisen. Det svarer til 3,73 milliarder kroner om dagen.

Europas gaslagre er ramt af, at det har været en hård vinter i Europa, og det bliver dyrt at få dem fyldt op igen inden næste vinter.

Mens naturgassen tidligere i overvejende grad kom fra Rusland, så er USA og Norge de største leverandører i dag. EU har besluttet helt at stoppe med at importere gas fra Rusland fra udgangen af 2027.

EU-Kommissionen vil med en række initiativer 22. april lægge op til øget koordinering, herunder fælles opkøb af gas. Man vil desuden give mulighed for midlertidig og målrettet statsstøtte.

/ritzau/