Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Det skal være hurtigere at komme gennem København i bil.
Sådan lyder meldingen fra de borgerlige partier i Københavns Kommune, som foreslår at hæve hastighedsgrænsen på flere af byens veje. Det skriver dr.dk.
Partiernes primære fokus er på Åboulevarden og H.C. Andersens Boulevard gennem indre by. Begge steder vurderer partierne, at vejene er brede nok til, at hastigheden sagtens kan sættes op til 60 kilometer i timen.
På H.C. Andersens Boulevard har man tidligere gjort sig erfaringer med en højere hastighedsgrænse. Frem til 2007 var det tilladt at køre 60 kilometer i timen på strækningen, men for at mindske risikoen for ulykker nedsatte man dengang fartgrænsen til 50 kilometer i timen.
Ifølge dr.dks oplysninger var der alligevel 61 uheld på boulevarden i 2013-14, hvor i alt 17 personer kom til skade.
Det er dog ikke tal, der får kommunens borgerlige partier til at holde igen.
»Der er en række af vores store veje, som de senere år har fået en hastighedsnedsættelse. Det har været til stor gene for trafikken, som glider dårligere,« siger gruppeformand for Liberal Alliance i Københavns Kommune Lars Berg Dueholm (LA) til dr.dk.
Partierne åbner ligeledes for, at fartgrænsen også kan hæves på andre strækninger uden for indre by.
Står det til kommunens borgmester på området, bliver forslaget dog aldrig til virkelighed.
»Tak for tilbuddet, men nej tak. Fart dræber, og højere fartgrænser er faktisk at sætte københavnernes liv og lemmer på spil,« siger Teknik- og Miljøborgmester Morten Kabell (Ø) til dr.dk.
Tidligere på året foreslog netop Kabell, at man i stedet nedsætter fartgrænsen i byen.
»Ved at sænke hastighedsgrænsen generelt til 40 km/t vil vi se et mærkbart fald i trafikuheld, og hvert et uheld vi kan spare trafikanterne for, skal vi selvfølgelig eliminere,« sagde han i en pressemeddelelse.