Børn og voksne overladt til jungleloven bag fangelejrens hegn: »Folk bliver dræbt med en brutal frekvens, ofte i de telte, de bor i«

Dagens politiske overblik: Børnene og forældrene er i fokus – særligt dem fra udlandet. Både dem med dansk tilknytning, som sidder i fangelejre i Syrien, og dem der med regeringens ord har svært ved at komme »op af sofaen om morgenen«. Hele dit politiske overblik her.

19 børn og deres mødre i kurdiskkontrollerede fangelejre i Syrien er blevet en varm politiske kartoffel herhjemme de seneste uger.  Arkivfoto: Delil Souleimann/AFP/Ritzau Scanpix Delil Souleiman

Godmorgen og velkommen til mandagens politiske nyhedsoverflyvning.

Mange mennesker er gået på påskeferie og kan glæde sig over, at vejrudsigten forudsiger, at vejret snart vender. Påsken omtalte statsminister Mette Frederiksen (S) i sin nytårstale også som det helt store vendepunkt for enden af de mørke vintermåneder, hvor virussen havde særligt gode vilkår for at fastholde sit jerngreb om samfundet. En forsigtig og yderligere genåbning af samfundet går i gang på den anden side.