Bent Winther: Med Støjbergs nye parti tegner sig et kaos i blå blok, som er næsten totalt

En særdeles længe ventet nyhed er nu landet, og det kan resultere i et næsten totalt kaos på den borgerlige fløj, der allerede før Danmarksdemokraternes landgang var præget af mange partier og uklarhed om statsministerkandidaten. Situationen spidser til i blå blok, siger Berlingskes politiske kommentator.

Et nyt parti med Inger Støjberg i spidsen skal nu i gang med at indsamle vælgererklæringer, så det kan stille op til det kommende folketingsvalg. Berlingskes politiske kommentator spår den tidligere udlændingeminister og Venstre-politiker gode chancer. Arkivfoto: Søren Bidstrup Søren Bidstrup

Nyheden har været ventet længe, og Inger Støjberg har efterhånden »vendt skråen« i mange måneder.

Først skulle den tidligere udlændinge- og integrationsminister og inkarnerede Venstre-kvinde gennem rigsretten, så røg hun ud af Folketinget, og sidenhen skulle hun tage sin straf.