Barfoed: Over 15 pct. af vælgerne skal stemme K

Den konservative formand sætter ambitiøse mål for sit partis fremtid. Lars Barfoed vil mere end firdoble den nuværende tilslutning blandt vælgerne.

Foto: Kasper Palsnov
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Meningsmålingerne har længe været særdeles pauvre hos de Konservative, og fremgangen har samtidig været svær at spore.

Men det er en situation, der kan vendes, understreger partiformand Lars Barfoed (K) i forbindelse med sit partis landsråd, der finder sted i denne weekend i København.

Barfoed, der lørdag blev genvalgt til formand for de Konservative til stående klarsalver, har stor tiltro til, at partiet atter kan rejse sig til fordoms styrke. Og samtidig mener formanden, at partiet vil være i stand til at mere end firdoble sin nuværende vælgertilslutning i fremtiden.

»Jeg ved ikke, om der er mange andre partier, der sætter lige så mange konkrete dagsordener, som vi gør, og det er for at sende nogle signaler til vælgerne om, hvad det er, vi står for på en måde, så man kan se, at der er sammenhæng,« siger Barfoed og fortsætter:

»Det skal vi blive ved med, men det kræver et hårdt arbejde at få det løftet. Det er ikke lykkes endnu, det må jeg konstatere, men det skal nok komme.«

Men når I udvikler så meget politik og sætter så mange dagsordener, og tilslutningen så alligevel ikke kommer, har du så overvejet, om det er dig, der er noget i vejen med?

»Nej, det har jeg ikke. Jeg er formand for Det Konservative Folkeparti, fordi jeg mener, det er en opgave, jeg kan påtage mig, og jeg tager gerne ansvaret for at bringe partiet frem. Sådan er det.«

Hvad er den naturlige størrelse på Det Konservative Folkeparti?

»Nu skal jeg jo ikke være for beskeden. Jeg har før sagt - og jeg ved godt, at det ikke er realistisk lige de næste par måneder - at vi skal have en langt større tilslutning, end vi har i dag. Vi har før været oppe over 15 procent, og det bør vi ad åre kunne komme op på igen. Men det er en langsigtet proces at nå så højt op,« siger Lars Barfoed.

I Berlingskes Barometer, der viser et gennemsnit over de politiske meningsmålinger i løbet af den seneste måned, ligger de Konservative til 3,6 procent af stemmerne, svarende til seks mandater. Ved valget i 2011 fik partiet 4,9 procent af stemmerne.