Arbejdsgivere går skarpt i rette med minister: Seniorer er en kæmpe succes, der er ingen diskrimination 

Diskrimineres de ældre på arbejdsmarkedet eller ej? Spørgsmålet har kastet arbejdsgiverne og beskæftigelsesministeren ud i en hård strid om statistikker og seniorers vilkår. DA finder det uforståeligt, at Ane Halsboe-Jørgensen »taler seniorerne ned«. Hun svarer igen: Uforståeligt, at DA ikke kan se problemet og end ikke vil diskutere det. 

Administrerende direktør i DA Jakob Holbraad opfordrer beskæftigelsesministeren til at se på »de tørre tal« frem for seniorers personlige vurderinger af, hvorfor de ikke har fået job.  Niels Ahlmann Olesen

Følelser kan være stærke, ikke mindst når man mener sig ramt af uretfærdighed og diskrimination. Spørgsmålet er, om det er reelt?

Søren Østergaard, der er formand for det lokale Senior Erhverv-netværk i Sønderborg skrev for nylig i Jyllands-Posten.