Emilie Schytte forventer mandag at fortælle mere om sin fremtid i Folketinget.

Det siger hun søndag i et interview med TV 2.

Her understreger hun, at det vigtigste for hende er, at magten skal tilbage til borgerne:

- Min professionelle og menneskelige vurdering er, at nu er det nok det her. Men det eneste, der betyder noget for mig, er at få magten tilbage til borgerne.

Emilie Schytte fortalte lørdag i et opslag på Facebook, at hun meldte sig ud af Borgernes Parti.

Den nyslåede løsgænger forventer at udsende en pressemeddelelse.

Adspurgt af TV 2 vil hun ikke på forhånd fortælle, hvad der står i den.

Emilie Schytte er det andet folketingsmedlem, som Borgernes Parti, der er startet af Lars Boje Mathiesen, har mistet siden valget.

I sit Facebookopslag har Emilie Schytte blandt andet kritiseret, hvad hun ser som "et pyramidespil af hykleri og magtfuldkommenhed" i partiet.

Søndag understreger hun dog over for TV 2, at der ikke er noget, som er "sort og hvidt", og at hun ikke ser Lars Boje Mathiesen som skurken.

Hun vil dog gerne tage sig tid til at forklare sine overvejelser ordentligt, og derfor vil hun vente med at melde mere ud om sin fremtid, fortæller hun til mediet.

Emilie Schytte fik ved folketingsvalget 533 personlige stemmer. Kun Jan Herskov fra Dansk Folkeparti blev valgt ind med færre stemmer. Han fik 460 personlige stemmer.

I sidste weekend mistede Borgernes Parti også et mandat, da Jacob Harris blev ekskluderet af partiet.

Dermed består Borgernes Partis folketingsgruppe nu kun af partistifter Lars Boje Mathiesen og Nadja Natalie Isaksen.

Natten til søndag skrev Lars Boje Mathiesen på det sociale medie X, at historien er fyldt med partier, som er kommet "lidt træls fra start", men som fik gode valg efterfølgende.

/ritzau/