Abrahaley og Shamsadeen har fuldtidsjob i IKEA: Hvorfor skal vi behandles som kriminelle af politikerne?

De to flygtninge Abrahaley Yohannes og Shamsadeen Alfadel arbejder i IKEA Gentofte og modtager ingen offentlige ydelser. De føler, at de bliver sat i bås med kriminelle flygtninge, når fokus med paradigmeskiftet bliver på, at de skal sendes hjem, selv om de kan dansk og gerne vil den danske kultur.

Shamsadeen Alfadel og Abrahaley Yohannes er begge flygtninge og begge ansat i IKEA. De ser et arbejde som vejen til at lære og forstå den danske kultur, men de føler nu, at politikerne med paradigmeskiftet i udlændingepolitiken sætter dem i bås med kriminelle udlændinge, og det er ikke noget, der fremmer motivationen for at tage et arbejde, lyder det. Thomas Lekfeldt

De stribede, gule IKEA-skjorter sidder, som de skal, og betjeningen går hurtigt.

Ved første øjekast stikker de to medarbejdere ikke umiddelbart ud fra deres kolleger, der hjælper kunderne i IKEA. De to flygtninge Abrahaley Yohannes og Shamsadeen Alfadel arbejder i IKEA Gentofte og modtager ingen offentlige ydelser. De føler, at de bliver sat i bås med kriminelle flygtninge, når fokus med paradigmeskiftet bliver på, at de skal sendes hjem, selv om de kan dansk og gerne vil den danske kultur. Men hvis man kigger nærmere på de to navneskilte, er de knapt så skandinavisk-klingende som navnene på IKEAs reoler og stegepander.