Podcast

Lyt til Berlingske

Hver eftermiddag udvælger og præsenterer Berlingske tre af de bedste artikler fra det seneste døgn.

Alle episoder

  • Trumps nye udmelding om nært forestående råstofudvinding vil vække »alle de negative følelser« i Grønland, forudser Berlingskes nordiske korrespondent. Ifølge en ekspert i sikkerhedspolitik går det præcis, som man kunne forvente. 8,7 millioner danskeres CPR-numre blev lækket af en hacker, der brugte kunstig intelligens. For Marcus Sellebjerg, der er white hat hacker og arbejder for at forhindre netop den slags angreb, er skandalen et ærgerligt, men nødvendigt wakeupcall: CPR-systemet er forældet. Ukrainekrigen kaster lange skygger ind i en tysk retssal, når en spektakulær sabotageaktion nær Bornholm onsdag kommer for retten. Sagen kan give skyts til partier i Tyskland, der vil skære i hjælpen til Ukraine. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes erhvervsredaktør Mette Dalgaard Hansen Oplæsning og produktion: Caroline Toft Baunkjær. 
    Trumps nye udmelding om nært forestående råstofudvinding vil vække »alle de negative følelser« i Grønland, forudser Berlingskes nordiske korrespondent. Ifølge en ekspert i sikkerhedspolitik går det præcis, som man kunne forvente. 8,7 millioner danskeres CPR-numre blev lækket af en hacker, der brugte kunstig intelligens. For Marcus Sellebjerg, der er white hat hacker og arbejder for at forhindre netop den slags angreb, er skandalen et ærgerligt, men nødvendigt wakeupcall: CPR-systemet er forældet. Ukrainekrigen kaster lange skygger ind i en tysk retssal, når en spektakulær sabotageaktion nær Bornholm onsdag kommer for retten. Sagen kan give skyts til partier i Tyskland, der vil skære i hjælpen til Ukraine. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes erhvervsredaktør Mette Dalgaard Hansen Oplæsning og produktion: Caroline Toft Baunkjær. 
  • Københavnerne har længe spejdet mod Nordsjælland, når de har skullet investere i et sommerhus. Nu tyder nye data på, at du kan gøre en god handel ved at kigge andre steder hen. Eksperterne fremhæver blandt andet Frederikssund og Lolland som områder med potentiale.  Influencer Afrah al-Jabouri fastholder, at billederne, som Pia Kjærsgaard (DF) konfronterede hende med i tv-programmet »Højskolen«, er manipulerede.  53 procent af danskerne kasserer regeringens plan om at sænke momsen på mad. De vil hellere have et højere bundfradrag, viser en ny Verian-måling for Berlingske. Resultatet overrasker valgforsker og glæder tidligere overvismand, der i månedsvis har advaret mod tiltaget. Rasmus Stoklund (S) holder fast i, at regeringen skal gøre det billigere at lave pasta bolognese. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes erhvervskommentator og lederskribent Thomas Bernt Henriksen  Oplæsning og produktion: Frederik Riis-Jacobsen
    Københavnerne har længe spejdet mod Nordsjælland, når de har skullet investere i et sommerhus. Nu tyder nye data på, at du kan gøre en god handel ved at kigge andre steder hen. Eksperterne fremhæver blandt andet Frederikssund og Lolland som områder med potentiale.  Influencer Afrah al-Jabouri fastholder, at billederne, som Pia Kjærsgaard (DF) konfronterede hende med i tv-programmet »Højskolen«, er manipulerede.  53 procent af danskerne kasserer regeringens plan om at sænke momsen på mad. De vil hellere have et højere bundfradrag, viser en ny Verian-måling for Berlingske. Resultatet overrasker valgforsker og glæder tidligere overvismand, der i månedsvis har advaret mod tiltaget. Rasmus Stoklund (S) holder fast i, at regeringen skal gøre det billigere at lave pasta bolognese. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes erhvervskommentator og lederskribent Thomas Bernt Henriksen  Oplæsning og produktion: Frederik Riis-Jacobsen
  • USA havde i det seneste budgetår det tredjestørste underskud nogensinde på trods af fuld beskæftigelse og pæn økonomisk vækst. Men Donald Trump har en hurtig måde at få gælden væk på. Den vil få enorme formuer til at forsvinde – også fra danske pensionsopsparere. Analyse fra økonomisk redaktør Ulrik Bie.  Donald Trump har haft en travl weekend, hvor han både har indgået en aftale med Vladimir Putin og sagt, at Ukraine bør anskaffe sig en ny præsident. Få det samlede overblik og en analyse fra Berlingskes USA-korrespondent her.  Skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt (M) inviterede fredag blå blok til forhandling om regeringens skatteudspil. Forslaget ligner mest et dekret, hvor der ikke kan flyttes andet end kommaer. Thomas Bernt Henriksen har forfattet dagens leder.  Berlingskes erhvervskommentator og lederskribent Thomas Bernt Henriksen har udvalgt dagens historier.  Oplæsning og præsentation: Caroline Toft Baunkjær. 
    USA havde i det seneste budgetår det tredjestørste underskud nogensinde på trods af fuld beskæftigelse og pæn økonomisk vækst. Men Donald Trump har en hurtig måde at få gælden væk på. Den vil få enorme formuer til at forsvinde – også fra danske pensionsopsparere. Analyse fra økonomisk redaktør Ulrik Bie.  Donald Trump har haft en travl weekend, hvor han både har indgået en aftale med Vladimir Putin og sagt, at Ukraine bør anskaffe sig en ny præsident. Få det samlede overblik og en analyse fra Berlingskes USA-korrespondent her.  Skatte- og vækstminister Jakob Engel-Schmidt (M) inviterede fredag blå blok til forhandling om regeringens skatteudspil. Forslaget ligner mest et dekret, hvor der ikke kan flyttes andet end kommaer. Thomas Bernt Henriksen har forfattet dagens leder.  Berlingskes erhvervskommentator og lederskribent Thomas Bernt Henriksen har udvalgt dagens historier.  Oplæsning og præsentation: Caroline Toft Baunkjær. 
  • Amerikanerne rømmede vigtig luftbase i »panik«, og det vidner om et militær forfald. I 15 måneder har de vidst, at krigen var forandret, men de valgte »arrogant« at ignorere truslen, siger professor. Nu flygter de hu-hej, og det illustrerer supermagtens deroute. Analyse fra Poul Høi.  Ejer af populær cafékæde står bag podcast, hvor en tidligere reality-deltager anklager zionistiske jøder for at styre alt fra danske medier til statsminister Mette Frederiksen. Dalle Valle-ejer afviser at kommentere.  Barndommen er afgørende for trivsel i voksenlivet, fortæller professor Lene Tanggaard. Nyt studie bakker op og fokuserer på en såkaldt »evolutionær rede«, hvor særligt fire elementer er afgørende. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Oplæsning og produktion: Frederik Riis-Jacobsen
    Amerikanerne rømmede vigtig luftbase i »panik«, og det vidner om et militær forfald. I 15 måneder har de vidst, at krigen var forandret, men de valgte »arrogant« at ignorere truslen, siger professor. Nu flygter de hu-hej, og det illustrerer supermagtens deroute. Analyse fra Poul Høi.  Ejer af populær cafékæde står bag podcast, hvor en tidligere reality-deltager anklager zionistiske jøder for at styre alt fra danske medier til statsminister Mette Frederiksen. Dalle Valle-ejer afviser at kommentere.  Barndommen er afgørende for trivsel i voksenlivet, fortæller professor Lene Tanggaard. Nyt studie bakker op og fokuserer på en såkaldt »evolutionær rede«, hvor særligt fire elementer er afgørende. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Oplæsning og produktion: Frederik Riis-Jacobsen
  • Hans slag mod en svensk familiefar under et vm-arrangement i sommer endte med at få dødelige konsekvenser. Nu er han dømt. Berlingske tegner et portræt af den afrikanskfødte gerningsmand Nkumba Ludovic Tshiembe, der trækker et spor af vold, voldtægt og fængselsstraffe efter sig.  En ny intern gruppe i Socialdemokratiet vil gøre op med kaffeklubber og formandsfnidder. Klubberne er nemlig både »utidssvarende« og bidrager til en uhensigtsmæssig kultur, lyder det.  Statistik om den tredje generation af indvandrere i Danmark findes, men man skal betale for at få adgang til tallene. Sådan bør det ikke være. Det kræver en oplyst offentlig debat at få løst problemerne. Amalie Lyhne leverer dagens leder.  Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Oplæsning og produktion: Ida Skovsgaard.  
    Hans slag mod en svensk familiefar under et vm-arrangement i sommer endte med at få dødelige konsekvenser. Nu er han dømt. Berlingske tegner et portræt af den afrikanskfødte gerningsmand Nkumba Ludovic Tshiembe, der trækker et spor af vold, voldtægt og fængselsstraffe efter sig.  En ny intern gruppe i Socialdemokratiet vil gøre op med kaffeklubber og formandsfnidder. Klubberne er nemlig både »utidssvarende« og bidrager til en uhensigtsmæssig kultur, lyder det.  Statistik om den tredje generation af indvandrere i Danmark findes, men man skal betale for at få adgang til tallene. Sådan bør det ikke være. Det kræver en oplyst offentlig debat at få løst problemerne. Amalie Lyhne leverer dagens leder.  Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Oplæsning og produktion: Ida Skovsgaard.  
  • Gennem en særkørsel fra Danmarks Statistik kan Berlingske for første gang give et eksklusivt indblik i kriminalitetsniveauet blandt mænd, der er børn af efterkommere fra hovedsageligt muslimske lande i Nordafrika og Mellemøsten. Resultatet får et regeringsparti til at ændre holdning - og et andet parti til at kræve øjeblikkelig åbenhed.  Anne-Sofie Lynnerup arbejder med strategi i en stor finansiel rådgivningsvirksomhed, men i sin fritid våger hun ved døende. Det har gjort hende bedre til at prioritere sine kræfter og givet hende et mantra, hun altid følger. Dagens historier er præsenteret og udvalgt af Berlingskes lydredaktør, Alexander Wils Lorenzen.  Oplæsning og produktion: Ida Skovsgaard. 
    Gennem en særkørsel fra Danmarks Statistik kan Berlingske for første gang give et eksklusivt indblik i kriminalitetsniveauet blandt mænd, der er børn af efterkommere fra hovedsageligt muslimske lande i Nordafrika og Mellemøsten. Resultatet får et regeringsparti til at ændre holdning - og et andet parti til at kræve øjeblikkelig åbenhed.  Anne-Sofie Lynnerup arbejder med strategi i en stor finansiel rådgivningsvirksomhed, men i sin fritid våger hun ved døende. Det har gjort hende bedre til at prioritere sine kræfter og givet hende et mantra, hun altid følger. Dagens historier er præsenteret og udvalgt af Berlingskes lydredaktør, Alexander Wils Lorenzen.  Oplæsning og produktion: Ida Skovsgaard. 
  • Regeringen afventer en domstolsafgørelse, men danskerne er ikke i tvivl. I en ny Verianmåling erklærer 60 procent af danskerne sig enige i, at Israel har begået folkedrab i Gaza. Selv blandt den blå oppositions vælgere deler flertallet den holdning.  Mette Frederiksen adresserede i sin åbningstale især de områder, hvor Dansk Folkeparti nådesløst har angrebet regeringen: udlændinge, høje priser og et Danmark, der knækker midt over. Analyse fra Berlingskes Bent Winther.  Det begyndte med gymnasieelevers opråb om slidte klasseværelser, men endte i tåregas, bål og flyvende kasteskyts. I Paris’ gader afviste de unge tirsdag både at være voldelige og at være sendt på gaden af den yderligtgående venstrefløj. Men ligesom en venstrefløjsborgmester så forstår 18-årige Auguste godt, hvis man »tyer til vold«. Og til sidst overtog en helt anden gruppe af »fjendtligt indstillede personer« scenen. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Produktion og oplæsning: Caroline Toft Baunkjær.
    Regeringen afventer en domstolsafgørelse, men danskerne er ikke i tvivl. I en ny Verianmåling erklærer 60 procent af danskerne sig enige i, at Israel har begået folkedrab i Gaza. Selv blandt den blå oppositions vælgere deler flertallet den holdning.  Mette Frederiksen adresserede i sin åbningstale især de områder, hvor Dansk Folkeparti nådesløst har angrebet regeringen: udlændinge, høje priser og et Danmark, der knækker midt over. Analyse fra Berlingskes Bent Winther.  Det begyndte med gymnasieelevers opråb om slidte klasseværelser, men endte i tåregas, bål og flyvende kasteskyts. I Paris’ gader afviste de unge tirsdag både at være voldelige og at være sendt på gaden af den yderligtgående venstrefløj. Men ligesom en venstrefløjsborgmester så forstår 18-årige Auguste godt, hvis man »tyer til vold«. Og til sidst overtog en helt anden gruppe af »fjendtligt indstillede personer« scenen. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Produktion og oplæsning: Caroline Toft Baunkjær.
  • Der er et meget bredt flertal for at føre en stram udlændingepolitik, både i befolkningen og på Christiansborg. Alligevel er det nu lykkedes slapperpartierne at løsne op. Leder fra Amalie Lyhne.  Muligt tilfælde af lungepest har sat dele af Sibirien i alarmberedskab. Russerne raser over regimets seneste løgn.  Et brutalt arbejdspres, en hård tone og stribevis af fyringer har skabt et ulideligt arbejdsmiljø i København Zoo. Sådan lyder opråbet fra 20 nuværende og tidligere ansatte i dyreparken, som Berlingske har talt med. Formand Lise Ryevad kan dog ikke genkende beskrivelserne »som et retvisende billede«. Dagens historier er udvalgt af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Oplæsning og produktion: Frederik Riis-Jacobsen
    Der er et meget bredt flertal for at føre en stram udlændingepolitik, både i befolkningen og på Christiansborg. Alligevel er det nu lykkedes slapperpartierne at løsne op. Leder fra Amalie Lyhne.  Muligt tilfælde af lungepest har sat dele af Sibirien i alarmberedskab. Russerne raser over regimets seneste løgn.  Et brutalt arbejdspres, en hård tone og stribevis af fyringer har skabt et ulideligt arbejdsmiljø i København Zoo. Sådan lyder opråbet fra 20 nuværende og tidligere ansatte i dyreparken, som Berlingske har talt med. Formand Lise Ryevad kan dog ikke genkende beskrivelserne »som et retvisende billede«. Dagens historier er udvalgt af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Oplæsning og produktion: Frederik Riis-Jacobsen
  • Bag linjerne i Socialdemokratiet er der stadig kamp mellem kronprinserne Nicolai Wammen og Peter Hummelgaard. Men længere nede i geledderne er folk blevet trætte af de konstante konflikter. Det har skabt en ny åbning i spillet om, hvem der kommer til at efterfølge Mette Frederiksen.  Danskerne opfordres til at passe ekstra godt på og altid dobbeltsikre sig, før de reagerer på henvendelser, efter lækage af 8,8 millioner CPR-numre. Her er de gode råd, og hvad man skal passe på. Regnen er begyndt at falde så ujævnt over Danmark, at landet nærmest er delt i to. Visse områder af landet får nu næsten dobbelt så meget i regnmåleren som andre. TV 2-meteorolog mener at have fundet forklaringen. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Produktion og oplæsning: Caroline Toft Baunkjær. 
    Bag linjerne i Socialdemokratiet er der stadig kamp mellem kronprinserne Nicolai Wammen og Peter Hummelgaard. Men længere nede i geledderne er folk blevet trætte af de konstante konflikter. Det har skabt en ny åbning i spillet om, hvem der kommer til at efterfølge Mette Frederiksen.  Danskerne opfordres til at passe ekstra godt på og altid dobbeltsikre sig, før de reagerer på henvendelser, efter lækage af 8,8 millioner CPR-numre. Her er de gode råd, og hvad man skal passe på. Regnen er begyndt at falde så ujævnt over Danmark, at landet nærmest er delt i to. Visse områder af landet får nu næsten dobbelt så meget i regnmåleren som andre. TV 2-meteorolog mener at have fundet forklaringen. Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes chefredaktør, Pierre Collignon.  Produktion og oplæsning: Caroline Toft Baunkjær. 
  • Han er ti år, og en dag stopper han sin adhd-medicin. Det er blevet til »årets mest kontroversielle« dokumentarfilm, og nu fråder debatten: Er adhd bare noget, vi har fundet på for at få drenge til at sidde stille i skolen? Perfekt kanin og druknet kalvekød: Med 200 pladser, heldagsåbent og en gigantisk bar kunne Casino let være endt som en italiensk madfabrik. Men folkene bag flere af byens mest populære restauranter, herunder Bistro Pastis, leverer noget helt andet på deres nye sted, vurderer gastronomiredaktør, Søren Jacobsen Damm.  Tom Cruise er fremragende som skrupelløs olieboss med storhedsvanvid i den absurde klimakomedie »Digger«. Få en anmeldelse til sidst i lørdagens Lyt til Berlingske.  Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes internationale kommentator og lederskribent, Birgitte Borup.  Oplæsning og produktion: Ida Skovsgaard
    Han er ti år, og en dag stopper han sin adhd-medicin. Det er blevet til »årets mest kontroversielle« dokumentarfilm, og nu fråder debatten: Er adhd bare noget, vi har fundet på for at få drenge til at sidde stille i skolen? Perfekt kanin og druknet kalvekød: Med 200 pladser, heldagsåbent og en gigantisk bar kunne Casino let være endt som en italiensk madfabrik. Men folkene bag flere af byens mest populære restauranter, herunder Bistro Pastis, leverer noget helt andet på deres nye sted, vurderer gastronomiredaktør, Søren Jacobsen Damm.  Tom Cruise er fremragende som skrupelløs olieboss med storhedsvanvid i den absurde klimakomedie »Digger«. Få en anmeldelse til sidst i lørdagens Lyt til Berlingske.  Dagens historier er udvalgt og præsenteret af Berlingskes internationale kommentator og lederskribent, Birgitte Borup.  Oplæsning og produktion: Ida Skovsgaard

Følg podcasten