Professor: På mange måder skader coronaindsatsen folkesundheden – paradoksalt nok i folkesundhedens navn

Svigter vi folkesundheden i coronabekæmpelsens navn? En del taler for, at folkesundheden i almindelighed har lidt, skriver Kjeld Møller Pedersen, professor i sundhedsøkonomi og -politik, i sit essay i Berlingske-serien »Danmark åbner. Men til hvad?«

Michael Drost-hansen/ritzau Scanpix

Der er trylle- og yndlingsord. Et af regeringens yndlingsord under coronakrisen har været »folkesundhed«. Meget er blevet begrundet i folkesundhedens navn, men hvor folkesundhed underforstået alene drejer sig om covid-19.

Folkesundhed er dog andet og mere end corona – det er alle former for sygdom og den almindelige sundhedstilstand. Det er ikke bare smittetal, smittetryk og dødsfrygt. Men det skulle man tro, at det var, hvis man for eksempel læser statsministerens nytårstale, hvor der tegnes et misvisende skræmmebillede af covid-19, nærmest dødsfrygt, og hvor der ikke skabes håb.