Mark Kjærsgaard samler på bøder for at sende fuckfingre mod politiet: »Jeg mener oprigtigt, at mine aktioner gavner samfundet«

En ung mand i Nordjylland er i gang med at afprøve ytringsfrihedens grænser. I protest mod politiet sender 24-årige Mark Kjærsgaard fuckfingre mod patruljebiler og betjente, han møder på sin vej. Politiet kvitterer med bøder, som han nægter at betale.

Politiet mener, at Mark Kjærsgaard har fremsat »ringeagtsytringer« mod politiet og dermed »forstyrret den offentlige orden«. Mark Kjærsgaard nægter dog at betale bøderne. Mikkel Berg Pedersen

Mark Kjærsgaard er en ung mand på 24 år. Han passer sit studie på Aalborg Universitet, hvor han læser økonomi. Men ved siden af studiet sysler han med en speciel interesse.

I knap to et halvt år har han sendt fuckfingre mod politiet i Nordjylland.