Hjælp, vi dør af ensomhed, skemalagte samtaler og vrede mænd

Relationerne mellem mennesker har det svært i de her år, og det kan forklare nogle af de dårligdomme, der sætter dagsorden. Men hvorfor er det gået sådan?

Når relationerne ikke er der, går alting galt. Alexander Hjorth Jespersen

Der er tydeligvis noget galt med vores relationer, vores forhold til andre mennesker. Der er sket noget med dem. Enten mangler de helt og fører til ensomhed, eller også fører de en masse konflikter med sig.

Det er som om, at jo flere »venner«, vi får på de sociale medier, des mere ensomme og socialt isoleret bliver vi. Jo mere harmonisk, vi stræber efter, at vores liv skal være, des mere konfliktfyldte ser de ud til at blive. Og jo mere den offentlige forvaltning gør personlige relationer og samtaler til en fast del at de ansattes skemalagte rutiner, des mere savner vi at få deres opmærksomhed.