El-biler er den klimaøkonomiske ringeste løsning

Statsminister Lars Løkke Rasmussen vil lukke for salg af nye diesel- og benzinbiler i 2030 for at nedbringe udledningen af C02. Men er el-biler det rigtige svar? Berlingske har spurgt skeptikeren, analysechef Otto Brøns-Petersen fra tænketanken Cepos, og fortaleren, Klimarådets formand, professor Peter Birch Sørensen.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen vil stoppe salget af diesel- og benzinbiler i 2030. Det bliver dyrt, skriver Otto Brøns-Petersen, analysechef i Cepos. Thomas Lekfeldt

Benzin- og dieselbiler er det klimaøkonomisk dårligste område at sætte ind på, og et forbud er det ringeste redskab at vælge. Og da regeringens forbud først rammer i 2030, er det i første omgang blot en symbolpolitisk markering. Det skal dog nok vise sig at blive meget dyrt allerede inden 2030.

Otto Brøns-Petersen Otto Brøns-Petersen SH

Drivhusgasserne fra benzinbiler er de absolut dyreste at reducere. Det koster 3.484 kr. per ton. De billigste reduktionsmuligheder til rådighed andre steder ligger på 150 kr. per ton. Selv de mest pessimistiske skøn for skadevirkningerne globalt ved udledning af et ton CO2 ligger klart under omkostningen ved at reducere udledningen med et ton fra benzinbiler. Der er dog andre skadesomkostninger ved kørsel (som støj og trængsel), men der er allerede taget hensyn til dem ved beregningen. Det er således en klar konklusion i de foreliggende analyser fra f.eks. DØRS, regeringen og Cepos, at traditionelle biler er overbeskattet i forhold til deres samlede skadesomkostninger.