På imponerende vis har Lars Løkke Rasmussen tilsyneladende fået en stor del af danskerne til at tro på hans nye midtersøgende parti, Moderaterne.
Den seneste meningsmåling, som Kantar Gallup har foretaget for Berlingske, viser, at 8,8 procent af de adspurgte vælgere ved det kommende folketingsvalg er villige til at stemme for partiets planer om grundlæggende reformer af sygehusvæsenet samt en ny og omfattende skattereform.
Men der er i hvert fald en dansker, som det ikke er lykkes Lars Løkke Rasmussen at overbevise.
Tidligere finans- og udenrigsminister, formand for Folketinget og formand for Socialdemokratiet Mogens Lykketoft giver ikke meget for Løkkes forvandling. Det fortæller han i Berlingskes podcast »Østergaards salon«:
»Jeg synes, at det med Lars Løkke, det har vi prøvet et par gange. Som jeg har fremhævet i et indlæg i dag, er han den enkeltperson, der de seneste år har præsteret de største resultater i at øge uligheden. Det er sket ved at give de rige skattelettelser og skære ned på dagpengene,« siger Mogens Lykketoft.
Lykketoft mener, at Moderaternes økonomiske politik – især den omdiskuterede skattereform – er længere ude til højre, end det man ser hos Venstre og De Konservative:
»Hvis man kigger Lars Løkke efter i kortene, er det, han har fremlagt på skatteområdet, fuldstændig afsindigt efter min mening. Håndværkeren og sygeplejersken skal betale flere tusinde kroner ekstra i skat, og så skal dem, der tjener mange millioner, måske have en million i skattelettelse,« siger Mogens Lykketoft og tilføjer:
»Jeg har utrolig vanskeligt ved at kapere forestillingen om, at Lars Løkke er blevet grundlæggende forandret. Men han er utrolig mobil i en valgkamp.«

Derfor er det også svært for den socialdemokratiske nestor at se, at en bred regering med Socialdemokratiet og Moderaterne vil kunne fungere i praksis. I stedet peger han på et andet parti fra blå blok, der bedre vil kunne gå i spænd med Socialdemokratiet:
»Hvis man sammenlignede programmer, kunne jeg meget bedre se S og V blive enige. Venstre har jo, efter at Løkke forlod dem, bevæget sig ind mod midten. Men de siger jo så, at de ikke vil være med i en fælles regering,« siger Mogens Lykketoft i podcasten.
Du kan høre hele afsnittet her, hvor vært Mette Østergaard taler med Mogens Lykketoft og Anne Sofie Allarp om valget, Løkke og spillereglerne for dansk politik.