Vil krigen i Ukraine knække dansk økonomi i fuld fart? Her er syv punkter, du skal holde skarpt øje med

Dansk økonomi var for få uger siden i topform med rekordhøj beskæftigelse og fuldt afviklede coronarestriktioner. Nu ser verden anderledes ud. Men hvor hårdt bliver Danmark ramt? Her er syv ting, som vi holder øje med i vurderingen af modstandskraften i dansk økonomi.

Genåbningsfesten i dansk økonomi var lige kommet i gang, da Rusland invaderede Ukraine. Nu er det usikkert, om der overhovedet bliver noget at fejre for dansk økonomi i år. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Mads Claus Rasmussen

Den gode, den onde eller den grusomme? Krigen i Ukraine og de historisk høje priser på energi og råvarer har vendt op og ned på udsigterne for dansk økonomi.

Usikkerheden både herhjemme og i udlandet er for tredje gang på bare to år helt uden for kategori.