Ulrik Bie: Fælles gæld i EU er ikke en gratis omgang

På et tidspunkt, hvor EU-landene med hast både skal opruste og løfte den fælles konkurrenceevne, er udstedelse af fælles EU-gæld blevet et vidundermiddel til at løse alle problemer. Det kan lyde besnærende, men gæld er gæld. Der er mange fælder, som EUs politikere kan falde i. Statsminister Mette Frederiksen (S) spiller en hovedrolle. 

Statsminister Mette Frederiksen (S) åbnede sidste år for at optage fælles gæld i EU for at løfte fælles udfordringer. Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, har foreslået det samme.  Johanna Geron/Reuters/Ritzau Scanpix

Mange unge par opdager det på den hårde måde, når de går ind på boligmarkedet. 

Man kan tale nok så meget om tosomheden og det fælles ansvar. Men det er først, når man har gæld sammen, at man for alvor er kastet ind i et skæbnefællesskab. At man i mange år frem er bundet til hinanden – ligegyldigt hvad der sker med forholdet.