Tårnhøj tysk inflation igen i juli: Lyset er slukket og stemningen i bund

Inflationen i Tyskland var i juli igen højere end forventet, og stadig mere minder om oliekrisen i 1970erne. Det er dog ikke kun i Tyskland, at inflation udfordrer vækstudsigterne. Hele Europa står midt i en økonomisk orkan, hvilket kun øger udfordringerne for rentepolitikken.

Kolde brusebade og varmestuer til vinter er nu en del af samtaleemnerne omkring de tyske middagsborde. Intet andet land mærker Ruslands gastrusler mere end Tyskland. Ina Fassbinder/AFP/Ritzau Scanpix

I Berlin slukker de nu for belysningen ved offentlige bygninger og statuer for at spare på strømmen. Der tales om kolde brusebade og behovet for varmestuer for pensionisterne henover vinteren. I regeringskontorerne diskuterer man, om hjemmearbejde eller møde ind på arbejdspladsen er det mest energirigtige.

Inflationen nåede i juli op på 7,5 procent, hvilket igen var højere, end analytikerne havde forventet. På en måned steg priserne med hele 0,9 procent. Målt efter den fælleseuropæiske metode var inflationen 8,5 procent. Det er den højeste inflation siden oliekrisen i 1970erne.