Danskerne har aldrig før haft så mange penge stående i banken. 

Helt nye tal fra Nationalbanken viser, at danskerne havde 1.168,9 milliarder kroner stående på bankkontoen i maj. 

Det er en stigning på 6,9 procent sammenlignet med tallene fra samme måned sidste år. 

Nationalbanken er nået frem til statistikken gennem en revidering af tal fra Danmarks Statistik i perioden 2004-2024. 

Ifølge privatøkonom og formueekspert i Nykredit Jeanette Kølbæk er der nogle helt særlige årsager til, at danskernes økonomiske råderum netop nu er større, og hvorfor der er mulighed for at spare mere op end før.

»Set i lyset af generelle prisstigninger på omkring to procent, en forventning om lønstigninger på cirka fem procent i 2024 samt et boost på 0,45 procent fra afskaffelsen af store bededag er det meget sandsynligt, at danskerne vil blive ved med at øge indestående på bankkontoen i 2024,« siger hun.

En god nyhed for danskerne

Formueeksperten forklarer, at de »mange ekstra opsparede penge isoleret set« er en god nyhed. 

Samtidig vil det langtfra være alle danskere, der kan nikke genkendende til, at der står flere penge på opsparingskontoen end før. 

»De mange penge svarer til, at hver voksne dansker i gennemsnit har 243.000 kroner stående kontant på bankkontoen. Det er en gennemsnitsbetragtning, så det er langtfra alle, der kan genkende det beløb, når man åbner netbanken. Nogle må tære på opsparingen, mens andre fortsat har mulighed for at spare op,« fortæller hun. 

Det kan nemlig være en god idé at have pengene stående i banken, hvis man ser på det fra et privatøkonomisk synspunkt. 

Man skal bare være opmærksom på, at man kan gå glip af et afkast, hvis pengene står til en lav forrentning:

»Hvilken rente, man bliver tilbudt i sin bank, varierer, men på nuværende tidspunkt er kontorenten cirka 0,5-2,0 procent,« fortæller Jeanette Kølbæk. 

Pilen peger op 

Både hvad angår danskernes lønninger og bankopsparinger peger pilen op, mener Anne-Louise Lindkvist, der er kunderådgivningschef i Sampension.

»Bankopsparingens himmelflugt synes uden ende, og man kan nærmest kun lette på klaphatten, når man ser, hvor meget danskerne samlet har sparet op. For det er et imponerende beløb, som i maj endnu en gang nåede nye højder,« fortæller hun og uddyber: 

»Rekorden hænger ikke mindst sammen med, at beskæftigelsen herhjemme fortsætter sit vilde ridt, ligesom pilen i den grad også peger op for danskernes lønninger.« 

Ligesom Jeanette Kølbæk peger også Anne-Louise Lindkvist på, at det ikke vil være alle danskere, der oplever en »bugnende bankbog«:

»Men når det er sagt, så har mange noget opsparing stående i banken, som de kan trække på. Og det kan blandt andet være rart at have i den kommende tid, hvor sommerferien står for døren, og hvor der typisk skal bruges flere penge end normalt. For vi ved, at danskerne generelt skruer op for forbruget i ferietider,« fortæller hun.

Lad pengene arbejde for dig 

Hvis man ikke ønsker at sætte sine penge på en opsparingskonto, er der andre muligheder. 

»Et alternativ til at placere pengene på en konto er at investere dem. I et historisk perspektiv har investering i værdipapirer overordnet set givet et bedre afkast end at placere pengene på kontoen. Dog kan det variere alt efter risikovilligheden og tidshorisonten,« konstaterer Jeanette Kølbæk. 

Der kan nemlig være en del penge at hente, fortæller formueeksperten, der har lavet et regnestykke, der viser, hvor meget man reelt set kan gå glip af.