Nettet strammes om kendt selskabstømmer

Politiet genoptager jagten på selskabstømmer Bjørn Stiedl, der menes at styre sine selskaber i Schweiz og på Marshalløerne fra fængslet.

Selskabstømmer Bjørn Stiedl, der i dag sidder inde for at have svindlet for 332 mio. kroner, menes at styre millioner fra fængslet. Fold sammen
Læs mere
Foto: jan jørgensen
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Den danske selskabstømmer Bjørn Stiedl, der for fire år siden blev dømt for at have tømt mere end 170 selskaber for i alt 332 mio. kroner, er igen i Bagmandspolitiets søgelys.

Bjørn Stiedl sidder lige nu i Horserød Statsfængsel og afsoner sin straf på seks års fængsel, mens han angiveligt styrer en række selskaber og fonde i Schweiz og på Marshalløerne i Stillehavet. Det skriver Børsen.

Nu forsøger Bagmandspolitiet at kortlægge pengestrømmene ind og ud af fondene og selskaberne, erfarer avisen. Bagmandspolitiet vil dog ikke kommentere på sagen, ligesom Bjørn Stiedl siger, at »der ikke er fugls føde på den sag«.

Ifølge en af Børsens kilder vurderes der at stå 15-20 mio. kroner på fondenes konti i skattely samt et sommerhus i Sydfrankrig til en værdi af 14 mio. kroner.

Tilbage i 2009 konfiskerede politiet 68 mio. kroner af de i alt 332 mio. kroner, som Stiedl blev dømt for at have tømt selskaber for, og hidtil har politiet ikke anet, hvor de skulle lede efter de resterende mange millioner.