Nedturen uden ende. Svensk boligmarked rammes af højere renter

Prisfaldene på det svenske boligmarked begynder at nærme sig krisen i begyndelsen af 1990erne og kan give alvorlige skrammer på den bredere økonomi på trods af en sund og alsidig erhvervsstruktur. Inflationen er fortsat tårnhøj, og der er stigende forventninger til markant højere renter forude.

Meget tyder på, at den svenske statsminister Ulf Kristersson (M) kommer til at stå i spidsen for kampen mod den dybeste økonomiske nedtur i 30 år. Og nedturen er slet ikke hans skyld. INTS KALNINS

Der er ingen ende i sigte for nedturen på det svenske boligmarked. Når man tager højde for de sædvanlige sæsonudsving, faldt priserne med 0,6 procent i februar i forhold til måneden før. Det viser den seneste opgørelse fra det statslige realkreditinstitut SBAB.

Det er 12. måned i træk, at priserne falder for Sverige som helhed.