Frygten for recession skaber markedspanik: »Det værste er stadig i vente«

En underliggende frygt for global recession skaber voldsomme fald og panik på de finansielle markeder. Ifølge amerikansk formueforvalter er frygten ikke ubegrundet.

En dominoeffekt ser ud til at være i gang. I takt med coronavirussens fremmarch er den økonomiske aktivitet bremset. Det har sænket efterspørgslen på olie, og olieprisen er styrtet med 30 pct. Aktier, valuta og obligationer falder også. Der er ifølge flere internationale medier panik i kulissen og frygt for global recession.

»Markederne råber, at en recession er umiddelbart forestående,« lyder det ifølge Bloomberg fra Stephen Miller, rådgiver ved canadiske GSFM, om uroen på valutamarkederne, hvor australske dollar, norske kroner og mexicanske pesos er faldet.