Få år efter corona venter ny gæld danskerne – »Vi får nogle år med underskud på den offentlige saldo«

Efter coronakrisen kan danskerne snart møde en verden med flere ældre i forhold til antallet af unge. Det vil give en ny udfordring med gæld. Vi må forvente pres på de offentlig udgifter, understreger overvismand og professor i økonomi på Københavns Universitet Carl-Johan Dalgaard.

Overvismand Carl-Johan Dalgaard håber, at reformerne med stigende pensionsalder virker efter hensigten, så danskernes gæld kan holdes nede. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix Liselotte Sabroe

Hængekøjen vil blive lidt dybere på grund af coronakrisen.

Sådan lød det fra statsminister Mette Frederiksen (S) i interviewet til TV 2 for nylig. Men selvom det er en lidt dybere hængekøje, skal vi bestemt ikke lægge os mageligt til rette i den, for den betyder mere gæld til danskerne.