Efter flere måneders store udsving i olieprisen spåede flere eksperter så sent som i fredags om godt nyt for fremtiden. Men så indledte Hamas et uventet angreb på Israel.
Det resulterede mandag i en stigning fra 84,5 dollar pr. tønde råolie til 88,8 dollar, da markedet åbnede.
Alligevel forventer senioranalytiker i Danske Bank, Jens Nærvig, ikke, at oliepriserne skyder yderligere i vejret. Han peger i stedet på et usikkert, prisfølsomt naturgasmarked, hvor priserne i øjeblikket eksploderer.
»Udvikling på naturgasmarkedet har været mere markant end på oliemarkedet. Når man tager alle ting i betragtning, er det mere skrøbeligt end oliemarkedet lige nu,« siger han.
»Gaspriserne kan hurtigt stige meget mere«
Hamas’ overraskelsesangreb på Israel i weekenden har udløst en frygt for forsyningerne af gas, hvilket har ramt naturgasmarkedet.
Siden fredag er prisen for en megawatt-time steget fra 36 euro til 49 euro torsdag klokken 16.45.
En af årsagerne er, at Israel, der producerer og eksporterer naturgas, har valgt at lukke ned for noget af deres gasproduktion som direkte konsekvens af krigen.
Selvom Israels eksport af naturgas ikke er stor, kan det sammen med andre små faktorer skabe store stigninger i prisen:
»Det er noget nemmere at skræmme naturgasmarkedet end oliemarkedet lige i øjeblikket. Det er generelt et skrøbeligt marked nu, hvor Rusland eksporterer betydeligt mindre naturgas til Europa,« siger Jens Nærvig.
Og prisen på naturgas kan ifølge Jens Nærvig stige mere endnu:
»Den kan hurtigt stige meget mere. Det kan være Israel, der lukker for mere af produktionen, eller andre dele af naturgasproduktion eller eksport i Mellemøsten, der bliver påvirket,« siger han.
Der er derfor ifølge Jens Nærvig god grund til at følge flere lande i Mellemøstens påvirkning af krigen.
Det kunne blandt andet være Iran, der bliver heftigt beskyldt for at yde direkte støtte til Hamas.
Iran er en verdens største naturgasproducenter, og selvom de primært producerer til eget behov, har de også eksport af naturgas. Derudover er der et land som Qatar, der også er en af verdens største eksportører af flydende naturgas.
»Det her ændrer ikke mine udsigter til oliepriserne«
Det var netop Jens Nærvig, som Berlingske snakkede med fredag i forbindelse med hans nye prognose for oliemarkedet.
I slutningen af september var den internationale pris på olie nået helt op på 95 dollar for en tønde, men i sidste uge faldt priserne igen. Faktisk faldt priserne på olie så drastisk, at danskerne kunne tanke deres benzinbiler til den laveste pris siden august.
Jens Nærvigs prognose var, at der var potentiale for yderligere prisfald i et generelt mere stabilt marked på omkring 85 dollar tønden. Men så kom krigen i Israel, der resulterede i stigninger på fem procent.
»Olieprisen er steget lidt igen på baggrund af krigen i Israel. Det sker hovedsageligt, fordi markedet bliver en smule bekymret for, hvor det her kan ende,« siger Jens Nærvig.
Han tror dog, at vi nøjes med en kort skrækreaktion på oliemarkedet:
»Israel har ikke nogen nævneværdig olieproduktion, så det er ikke, fordi krigen mellem Israel og Hamas påvirker oliemarkedet, « siger han.
På samme måde som med naturgas ser han potentielle prisstigninger, hvis Iran bliver direkte involveret i konflikten, da det er meget sandsynligt, at USA vil stramme sanktionsgrebet om Iran og dermed besværliggøre deres eksport af olie.
Selv hvis det sker, er råvareanalytikeren dog ikke meget bekymret for oliepriserne:
»Det kunne tænkes, at lande som Saudi-Arabien, De forenede Arabiske Emirater og Kuwait så gik ind og skruede lidt op for produktionen for at holde balance i markedet. Så hvis pilen peger mod Iran, kan det have en effekt på olieprisen, men det afhænger så også af, hvordan andre lande i området reagerer på det,« siger Jens Nærvig.


