»Bemærkelsesværdig« forskel: »Vestdanske skatteborgere har det nemmere end østdanske skatteborgere«

En ny undersøgelse viser, at retssager typisk falder ud til Skats fordel. Men er man oppe mod Skat, viser historikken, at skatteborgerne oftere vinder vest end øst for Lillebælt.

Skovirksomheden ECCO er blandt de få skatteydere, der har vundet over Skatteministeriet efter at have anlagt sag mod ministeriet. I august 2020 satte Vestre Landsret punktum i skattesagen, der havde været 14 år undervejs. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Grænsen mellem Østre Landsret og Vestre Landsret går gennem Lillebælt, og det er tilsyneladende ikke kun vandet, der skiller de to store retskredse.

En gennemgang af dommene i samtlige skattesager i de to landsretter siden 2014 viser, at der er en forskel på udfaldet i skattesager øst og vest for bæltet.