Godmorgen, kære læser, og velkommen til denne søndags nyhedsoverblik på Berlingske.
I dag runder vi:
Novo Nordisks enorme (og bekymrende) betydning for dansk økonomi
Kinas enorme (og bekymrende) forspring inden for en række kritiske områder
En »skelsættende« melding fra en dansk toplobbyist og tidligere minister
En psykologs overraskende melding om psykologforløb.
Men vi starter i Berlingskes egne spalter, hvor du kan få gode råd til sommerhusudlejningen.
God læselyst!
Så meget skal du leje sommerhuset ud for at få dækket de stigende renteudgifter
Mange af landets sommerhusejere med variabelt forrentede lån mærker efterhånden rentestigningerne, i takt med at de får refinansieret deres lån. Hvis økonomien bliver for stram, og man ikke har lyst til at sælge, er der heldigvis en anden mulighed.
»Har man mod på at leje ud, så kan man få dækket nogle af omkostningerne ved at eje et sommerhus,« siger privatøkonom Brian Friis Helmer fra Arbejdernes Landsbank.
Men hvor mange ugers udlejning skal der til for at udligne de ekstra renteudgifter?
Det har Berlingske Business' privatøkonomiske journalist Louise Kastberg fået boligøkonom Lise Nytoft Bergmann fra Nordea Kredit til at regne på.

Topchef frygter, at en særlig historie vil gentage sig – nu foreslår han byttehandel for milliarder
En af landets største erhvervsorganisationer lægger nu op til at give afkald på milliarder af støttekroner, hvis politikerne til gengæld vil give skattelettelser.
Brian Mikkelsen, topchef i Dansk Erhverv, kalder meldingen »skelsættende« og taler om en »historisk mulighed«. Samtidig advarer han om tendenser, der kan skade dansk økonomi.
Berlingskes politiske korrespondent Kasper Kildegaard har interviewet Brian Mikkelsen om den store udmelding.
»Tiden er kommet til, at vi gør det rigtige. Vi står med en historisk mulighed, fordi vi har en flertalsregering, og fordi vi nu som erhvervsliv siger, at vi er klar til at putte hånden på kogepladen, selvom det kan gøre ondt – også på mine medlemmer – at miste støttekroner,« siger den tidligere konservative erhvervsminister blandt andet.

Pia møder ofte personer, der først fik det bedre, da de stoppede hos deres psykolog – hun har en forklaring på hvorfor
Lørdag kunne Berlingske beskrive, hvordan vi forskningsmæssigt faktisk ikke ved meget om, hvor godt psykologbehandling virker.
Pia Callesen er psykolog og møder ofte personer i sin klinik, der fortæller, at de fik det bedre af at stoppe med at gå til psykolog.
De opsøger hende, fordi hun arbejder med en nyere og anderledes psykologisk metode.
En metode, hun mener, at alle med tendens til at lade de negative tanker fylde for meget kan have gavn af.

Kinas forspring på kritiske områder er enorm, viser kortlægning
Fremtidens globale stormagt er Kina.
I hvert fald hvis en ny international kortlægning har ret.
En undersøgelse foretaget af den australske tænketank ASPI viser nemlig, at Kina i dag er førende på 37 ud af 44 kritiske teknologiområder.
Det skriver TV 2.
Det gælder blandt andet områder vedrørende avancerede materialer og produktion, energi og kunstig intelligens.
»Konklusionerne i den her undersøgelse bør være et wakeupcall for alle demokratiske lande (…). Prisen for at indhente bliver høj, men omkostningerne ved ikke at gøre noget kan blive meget større,« lyder det fra forskerne i rapporten ifølge TV 2.

Bekymrende: Så vigtig er Novo Nordisk for Danmarks økonomi
Da Nationalbanken i marts fremlagde sin økonomiske prognose for Danmark i 2023, blev der spået en lille vækst i det danske bruttonationalprodukt på 0,9 procent grundet en »usædvanlig stigning i produktionen i medicinalindustrien«.
I den er ingen over eller ved siden af Novo Nordisk, der aktuelt er Europas andenstørste børsnoterede virksomhed og den 21.-største på verdensplan.
Politiken har bedt Nationalbanken vurdere, hvordan 2023-prognosen ville se ud uden medicinalindustrien. Svaret er, at Danmark formentlig ville ende med minusvækst i 2023.
Det vækker ifølge professor i statskundskab ved University of Virginia Herman Mark Schwartz grund til bekymring:
»Danmark er i dag meget stærkt placeret inden for biotech, i særdeleshed på grund af Novo Nordisk. Men det indebærer også en risiko, for det er svært at se, hvilke brancher der ellers for alvor skal bidrage til den fremtidige vækst,« siger han til Politiken.

Det sker i dag
Bedrageri af ældre: Retten i Aarhus tager hul på en sag om bedrageri eller forsøg på bedrageri af 400 ældre over det meste af landet. Retten har afsat over 30 retsdage til at behandle sagen, som først forventes at blive afgjort i november.
Kina og USA: USAs udenrigsminister, Antony Blinken, indleder besøg i Kina. Besøget i Beijing ventes at fokusere på stabilisering af det anspændte forhold mellem Kina og USA.
Det var alt for i dag. Tak, fordi du læste med, og god søndag!



