De takkede Dronningen

Dronningen havde overnattet på kongeskibet Dannebrog, før hun mandag tog imod en lang række hæderværdige danske mænd og kvinder i audiens-gemakket på Christiansborg Slot.

Anne Marie Roum Svendsen, ny politidirektør for Nordjylland, Anne Tønnes, ny politidirektør for Københavns Politi, og Kim Christiansen, ny politidirektør for Vestegnen, takkede alle for udnævnelsen. (Foto: Bjarne Luthcke/Scanpix 2017) Fold sammen
Læs mere
Foto: Bjarne Luthcke

Udnævnelser

Efternævnte takkede for udnævnelsen: Chef for Operationsstaben i Værnsfælles Forsvarskommando Kenneth Pedersen, Store Heddinge, politidirektør i Københavns Politi Anne Barbara Sidenius Tønnes, Frederiksberg, ambassadør i Ouagadougou og Niamey, Ulla Næsby, Tawiah, Ouagadougou, politidirektør i Københavns Vestegns Politi Kim Christiansen, Frederiksberg, politidirektør i Nordjyllands Politi Anne Marie Roum Svendsen, Aalborg, og kolonnechef i beredskabsstyrelsen Martin Thomsen, Middelfart.

.

Kommandørkorset

Styrelseschef i Ankestyrelsen Lars Thorkil Juul, Virum, samt afsked.

 

Ridderkorset af 1. grad

Kommandør Henrik Holck Rasmussen, Holbæk

 

Ridderkors

Kontorchef i Danmarks Statistik Hans Ivan Thaulow, professor på Danmarks Tekniske Universitet, cand.scient., ph.d., Per Mikael Bruun Brockhoff, Værløse, rektor for Næstved Gymnasium og HF, cand.scient., Susanne Juul Stubgaard, Næstved, ankechef i Ankestyrelsen Charlotte Buus Kjær, Støvring, og tømrermester Kurt Helge Adamsen, Odense.

 

Fortjenestmedaljer

Chefsergent i Flyvevåbnet Svend Aage Madsen, Viborg, chefsergent i Hæren Lars Frank Jørgensen, Nørresundby, seniorsergent i Flyvevåbnet Flemming Lindblad Hertz, Ikast, sygeplejerske på Herlev og Gentofte Hospital Lene Skads Jeppson, Kgs. Lyngby, kontorfuldmægtig i Statsforvaltningen Bente Væggemose, Hinnerup, konsulent i SKAT Inddrivelse Conni Melgaard, Birkerød, plejer på Psykiatrisk Afdeling Esbjerg Bodil Sofie Brorsen, Ribe, kontorfuldmægtig i Arbejdstilsynet Inge Marie Edelskov, Hvidovre, bioanalytiker på Rigshospitalet Käthe Rasmussen Nielsen, København, håndværker i DSB Poul Anders Holt, Mårslet, social- og sundhedsassistent på Aalborg Universitetshospital Jonna Laigaard, Farsø, elektriker i Lokaltog A/S John Nagel Petersen, Frederiksværk, sygehjælper i Fredericia Kommune Hanne Gitte Jensen, Fredericia, ingeniørassistent på Danmarks Tekniske Universitet Michael Ramskov, Virum, rengøringsassistent på Næsted Sygehus Lene Marianne Hansen, Holmegaard, og specialarbejder i Hvidovre Kommune Kim Knud Sørensen, Hvidovre.

 

Belønningsmedaljen

Forvalter på Bramdrupgaard Erik Houborg, Vamdrup, forvaltningsansvarlig i Handelsbanken Jenny Birgit Meldgaard Kristensen, Ikast, chefsekretær på Fyns Amts Avis Birgitte Nielsen, Hesselager, fhv. privatkunderådgiver i Spar Nord Bank Charlotte Pape, Frederikshavn, fhv. Masterdata og Process Specialist i LEGO System A/S Ella Mastrup Hansen, Billund, fhv. redder i Falck Danmark A/S Jens Christian Pedersen Løth, Struer, farmakonom på Roslev Apotek Else Hejlskov, Højslev, fhv. elektriker i Bravida Danmark A/S Jens-Peder Eilersen Rasmussen, Randers, fhv. landbrugsmaskinmekaniker i J. Hundahl A/S Knud Heine Marcussen, Spøttrup, kontorassistent i Glud & Marstrand A/S Jenny Rusbjerg Nielsen, Hobro, lagermedarbejder i Reitan Distribution/REMA 1000 Danmark A/S Carlo Poulsen, Horsens, tobaksmedarbejder i Scandinavian Tobacco Group Assens A/S Kaj Pedersen, Sørvad, og slagteriarbejder i Danish Crown A/S Torben Hurup, Klarup.

 

Afskedsaudiens

Generalmajor Finn Winkler, Slagelse, og oberstløjtnant i Hæren Per Lorenz Hinrichsen, Vordingborg,