Lande overvejer at boykotte Eurovision på grund af Israels deltagelse – nu følger Irland trop

Flere lande har meldt ud, at de vil tage deres deltagelse i Eurovision op til overvejelse, hvis Israel får lov at deltage. Nu gælder det Irland. 

Johannes Pietsch fra Østrig vandt det seneste Eurovision, og derfor skal konkurrencen i 2026 holdes i Wien.  Foto: Fabrice Coffrini/AFP/Ritzau Scanpix

Den irske public service-kanal RTÉ udtaler, at den ikke vil deltage i næste års Eurovision Song Contest, hvis Israel også deltager.

»RTÉ mener, at Irlands deltagelse ville være urimelig i betragtning af de fortsatte og forfærdelige tab af menneskeliv i Gaza. RTÉ er også dybt bekymret over de målrettede drab på journalister i Gaza, afvisningen af internationale journalisters adgang til området og de tilbageværende gidslers situation,« lyder det i udtalelsen.