Ukrainere i København: »Det er meget, meget, meget færre, end vi havde regnet med«

Flere hovedstadskommuner oplever, at de ikke modtager helt så mange ukrainske flygtninge som ventet. En borgmester går nu så langt som at sige, at strømmen af flygtninge ikke nødvendigvis bliver så voldsom som forudsagt. Udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S) har noteret samme udvikling, men fastholder stadig, at der kan komme op til 100.000 i alt.

Siden den russiske invasion i Ukraine er mange flygtet ud af landet ligesom disse ukrainere ved en grænseovergang til Polen – men der er kommet færre end ventet til en række danske kommuner. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Mads Claus Rasmussen

For en måned siden fik danskerne af udlændige- og integrationsministeren at vide, at der efter påske kunne være så mange som 40.000 ukrainske flygtninge Danmark. Og at der kunne komme op til 100.000 i alt.

Men nu, over en uge efter påske, ser det umiddelbart ud til, at der ikke helt så hurtigt kommer helt så mange ukrainske flygtninge hertil.