På den ene side af Amager føler borgerne sig markant mere utrygge end på den anden side

Trygheden er de seneste år steget markant på Østamager, men i nattetimerne føler langt flere sig utrygge, end det gør sig gældende på Vestamager. Det viser tal fra Københavns Kommunes nye tryghedsundersøgelse.

I bydelen Østamager føler borgerne sig markant mere utrygge, når mørket falder på, end deres naboer gør. Linda Kastrup

Før i tiden var det nordlige Østamager kendt for sit hårde arbejderklassemiljø, hvor de brune værtshuse fyldte i gadebilledet, og hvor især pensionister, studerende og de, der ikke havde særligt mange kroner på lommen, holdt til.

Området omkring Holmbladsgade havde i mange år ry af at være Danmarks drabeligste kvarter – inficeret af rockerborge og bandekrige. I perioden 1992 til 2016 blev der begået 41 drab på Amager.