Nye idrætsfaciliteter for næsten en milliard på vej i København: Her skal de ligge

Med den nye budgetaftale investeres 860 millioner kroner i idrætsfaciliteter i Københavns Kommune. Men selvom det er et skridt i den rigtige retning, er det ikke nok til at løse problemerne med de kilometerlange ventelister, lyder det fra to borgmestre.

Der er afsat penge til et massivt løft af den københavnske idræt i den nye budgetaftale. Blandt andet skal faciliteterne på Kløvermarkens Idrætsanlæg moderniseres. Arkivfoto. Lars Laursen/Ritzau Scanpix

Den massive mangel på idrætsfaciliteter i Københavns Kommune har længe ført til store problemer med ventelister, hvor mange har måttet stille sig i køen bag tusindvis af ventende – og er blevet stående der i årevis.

Men nu har Københavns Kommune med det nye budgetforlig og den såkaldte idrætsmilliard fået mulighed for at bruge 860 millioner kroner ekstra på idrætsfaciliteter fra 2022 til 2030.