Kaos i villakvarter i Valby

Beboerne i et større villakvarter i Valby i København måtte fredag morgen gnide sig i øjnene en ekstra gang.

Alle ind- og udfaldsveje i kvarteret var blokeret af varebiler og gravemaskiner.

Det betød, at de cirka 200 beboere hverken kunne køre på arbejde eller aflevere deres børn i skole.

Årsagen til blokaden er en konflikt mellem den lokale beboerforening og et entreprenørfirma, der renovorer kvaterets fortove.

En uoverensstemmelse mellem en entreprenør og en beboerforening i Valby er kulmineret med, at entreprenøren har blokeret alle villavejene i kvarteret. Foto: Rasmus Skat - B.T.

Det oplyser Dyre Sønnicksen, der er vagtchef ved Københavns Politi, til B.T.

Allerede ved 07-tiden begyndte politiets telefoner at kime med frustrerede beboere i den anden ende af røret.

En patrulje blev efterfølgende sendt ud til kvarteret ved Christen Bergs Allé og Overbys Allé.

Her tog politiet en alvorssnak med entreprenøren.

»Vi har talt med ham og bedt ham flytte sine køretøjer. Han har foreløbig flyttet et af dem,« siger Dyre Sønnicksen.

Han vil ikke gå nærmere ind i, hvad der ligger til grund for uoverensstemmelsen mellem beboerforeningen og entreprenøren.

Dog oplyser han, at blokaden er ulovlig og får konsekvenser for entreprenøren.

»Det må han ikke. Han bliver derfor sigtet for flere forhold. Hvilke har jeg endnu ikke overblik over,« siger vagtchef Dyre Sønnicksen.