Bredt flertal enige om ny metrolinje i København

Det skal nu undersøges, hvorvidt den kommende metrolinje til Refshaleøen og det store byggeprojekt Lynetteholm bedre kan forbindes til Amager.

Bispebjerg Lokaludvalg ærgrer sig over den fremtidige metroforbindelse fra Lynetteholm og foreslår i stedet en alternativ rute, der løber i en helt anden retning. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix (arkivfoto)

Fra 2035 skal det være lettere at hoppe på en metro, hvis du befinder dig på Islands Brygge eller ved Amagerbrogade.

Det ønsker et bredt politisk flertal på Københavns Rådhus, oplyser kommunen i en pressemeddelelse.

Der er tale om de partier, der også indgår i forligskredsen bag Lynetteholm: Socialdemokratiet, De Konservative, Venstre, De Radikale, SF, Dansk Folkeparti og Liberal Alliance.

Aftalen glæder overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S).

»Jeg er glad for, at et bredt flertal af partierne på rådhuset bakker op om ideen om en forbindelse under Amager – og jeg glæder mig til dialogen med københavnerne til september. I dag er dele af Amager dårligt dækket – og metroen er blevet så populær, at vi har et problem med trængsel under havnen,« udtaler hun i pressemeddelelsen.

Den nye linje vil løbe fra Københavns Hovedbanegård via Bryggebroen og DR-byen over Amagerbrogade, videre over til Kløvermarken, op til Refshaleøen så hen til den kommende kunstige halvø Lynetteholm.

Sådan ser ønsket om en M5 Øst via Amagerbrogade med ni stationer ud. Københavns Kommune

Ifølge Københavns Kommune vil den nye linje kunne betjene mere end 51.000 beboere, arbejdspladser og studiepladser i 2035.

Der er tale om et udvidet alternativ til den linjeføring, der ligger i statens infrastrukturplan og rummer fire stationer.

Med det nye lokalpolitiske ønske i Københavns Kommune vil målet nu være ni stationer. Det forventes at koste 13,7 milliarder kroner, hvilket til gengæld også er dobbelt så dyrt som statens infrastrukturplan, der koster omkring 5,5 milliarder kroner.

Linjen er ifølge Københavns Kommune planlagt på den måde, at den kan udvides etapevis og på længere sigt dække store rejsemål som Indre Nørrebro og Rigshospitalet.

Forbindelsen skal koble Refshaleøen og Lynetteholm på alle de eksisterende metroforbindelser og Københavns Hovedbanegård.

Planerne for den nye metrolinje bliver sendt i høring efter sommerferien, og får den opbakning, forventes den færdig i 2035.

Ved en høring får københavnere mulighed for at give deres synspunkt til kende om forbindelsen fra Københavns Hovedbanegård til Refshaleøen og om placeringen af de enkelte stationer. Hvilken linje der skal anlægges, skal besluttes i 2025. Linjen forventes at stå færdig i 2035.