Der har torsdag morgen været ekstra god grund til at overholde færdselsreglerne. For flere cyklister er formiddagens cykeltur nemlig endt med at blive en dyr omgang.

I alt er der udskrevet 160 bøder af Københavns Politi til cyklister, der har overtrådt færdselsreglerne. Det fortæller Henning Petersen, der er vicepolitiinspektør hos færdselspolitiet.

»Det er en tilbagevendende opgave og en del af den daglige patrulje. Men i dag har vi sat massivt ind og kørt en målrettet indsats,« siger han.

Ifølge Henning Petersen har cyklisterne især haft problemer med det røde lys. Størstedelen af de udskrevne bøder er således givet til cyklister, der er kørt over for rødt.

Der er desuden udskrevet bøder til cyklister, der har kørt på fortovet, kørt mod kørselsretningen, i fodgængerfeltet og en enkelt, som har brugt mobiltelefonen.

»Der er behov for, at vi sætter ind. Det er simpelthen et forsøg på at ændre den cyklistkultur, der er,« siger Henning Petersen.

De pågældende overtrædelser giver bøder på mellem 700 og 1.000 kroner, og politiets indsats har derfor skrabet mellem 112.000 og 160.000 kroner ind på formiddagens bøder.

De 160 bøder er uddelt torsdag morgen og  formiddag, og politiet oplyser, at de fortsætter indsatsen i løbet af eftermiddagen.