Glenn Bech er en succes. Han har »klaret den«. Nu har en ny udfordring ramt ham: Klassejetlaget

Interview. Glenn Bech er gået fra at overleve en omsorgssvigtet barndom i underklassen til at leve et succesfuldt liv som forfatter. Han har »klaret den«. Men rejsen har efterladt ham med et jetlag, som han ikke havde set komme. For hvordan lever man et harmonisk liv, når hele kroppen ikke længere er i alarmberedskab? Hør journalist Sofie Dyhm-Junge læse artiklen højt ved at klikke på play-ikonet.

Glenn Bech har altid haft et mål for øje – vidst, hvad der skulle til for at bryde ud og komme væk fra sit ophav. Nu har han opnået det hele, men en ny uro har indfundet sig i ham. Foto: Frederik Kongsgaard

Vi sidder på en bænk inde i skoven tæt ved Skodsborg Station. Det er lige i nærheden af, hvor Glenn Bech bor i sin relativt nyerhvervede ejerlejlighed, som han deler med sin kæreste.

Vi er langt fra det Horsens og den underklassebaggrund, som Glenn Bech er vokset op i.