De fortæller om at rejse ud i verden for at sælge deres kroppe. Og om at gøre det af kærlighed

Sine Plambech, der er seniorforsker ved Dansk Institut for Internationale Studier, DIIS, har i 20 år forsket i migration, sexarbejde og trafficking. Asger Ladefoged

Den anerkendte antropolog Sine Plambech har skrevet en rå bog om de millioner af sexarbejdere, der rejser hen, hvor pengene er. Det er ikke en bog, man kommer uberørt igennem.

Det er med en vis ærbødighed og lige dele optimistisk tro på det gode og en sørgmodig frustration over verdens skævhed, at man læser antropologen Sine Plambechs fremragende bog »Global sex«. 

Sjældent formår en enkelt udgivelse at bidrage med så meget – fakta, forståelse, følelser – at den både gør én klogere på verden og på én selv. Og særligt på sexarbejdere og deres drømme, dagligdag og ambitioner, og hvad de ved om kærlighed og kapitalisme.

Andre læser også