5 stjerner: »Vildskabsbog« om transkønnede sexarbejdere er en smuk lussing

Forfatteren Camila Sosa Villada er foruden forfatter også skuespiller og har skrevet flere teaterstykker. Hun er transperson og har tidligere arbejdet som prostitueret, timelønnet rengøringshjælp og gadesælger. Catalina Bartolomé

Boganmeldelse: Argentinske Camila Sosa Villadas »De forkerte« aktiverer alle yderpunkter i læserens følelsesapparat med fortællingen om den tornado af vold, som transkvinderne i storbyen Córdoba dagligt navigerer i på tårnhøje hæle.

At smerte kan veksles til kunstnerisk skønhed har Gud og hvermand udtalt sig om (jeg nævner i flæng Marcel Proust og Bob Dylan). Men nogen selvfølge er det altså ikke. Vældig megen lidelse forbliver grim og ækel.

»De forkerte« er Camila Sosa Villadas delvist selvbiografiske bog om det smertespækkede liv som transkvinde og sexarbejder i storbyen Córdoba.

Andre læser også