2 stjerner: Ny bog kritiserer det danske kongehus for naziforbindelser – men bogen har flere problemer

Christian 10. blev et nationalt samlingspunkt under krigen, selvom han som statsminister Buhl advarede mod sabotage mod nazisterne. Han havde møder med Adolf Hitler i 1930erne, men var det udtryk for en sympatisk holdning til nazismen, og kom han for tæt på naziregimet? A.E. Andersen

Anmeldelse: I en ny bog anklages Kongehuset for nærkontakt med Naziregimet i 1930erne. Var det udtryk for naivitet eller en vis form for sympati med nationalsocialisterne? Og er der overhovedet hold i Peter Kramers anklager? Berlingskes anmelder har flere kritikpunkter. 

Journalist Peter Kramer anklager i sin nye bog det danske kongehus og mange andre dele af det danske samfund for at hygge sig med nazisterne og pleje nærkontakt med dem op til besættelsen i april 1940. 

Hans bog har den sigende titel »Ridser i lakken. Kongehusets forbindelser til Hitlers Tyskland«.