Berlingske mener: Vi må ikke misbruge historien om de danske jøders redning

Redningen af de danske jøder under Anden Verdenskrig er et historisk lys i mørket, men man kan ikke låne af redningsaktionens helteglød for at retfærdiggøre Danmarks samarbejdspolitik med den tyske besættelsesmagt.

472 danske jøder blev deporteret i løbet af få dage, men omkring 7.000 blev smuglet til Sverige. Her ses  Werner Best og Nils Svenningsen, direktør i Udenrigsministeriet. Arkivfoto, 1942, Åge Sørensen/Ritzau Scanpix

Dette er en leder. Den er skrevet af et medlem af vores lederkollegium og udtrykker Berlingskes holdning.

For Max Friediger var det hele »som en ond drøm«. Overrabbineren var en af de danske jøder, der ikke undslap til Sverige i oktober 1943, og han blev tvunget ombord på det tyske troppetransportskib, »Wartheland«, der lå ved Langelinie i København som led i en nazioperation for at rydde Danmark for jøder.