Berlingske mener: Tyskerne skal lade være med at så tvivl om Vestens støtte til Ukraine

Tyskerne vil halvere bidragene til Ukraine. Det er en uholdbar melding på det dårligst tænkelige tidspunkt, hvor der i forvejen er usikkerhed om midlerne næste år til ukrainernes kamp mod Rusland.

Selvom Tyskland i dag er en af de helt store bidragsydere til Ukraine, har der næsten hver eneste gang været usikkerhed om tyskernes ståsted. Nu sår regeringen i Berlin endnu en gang tvivl om bidragene, skriver Kristian Mouritzen i denne leder. Her ses Ukraines præsident Zelenskyj og Tysklands kansler Scholz til NATO-topmøde 12. juli 2023. Presidential Office Of Ukraine/AP/Ritzau Scanpix

Dette er en leder. Den er skrevet af et medlem af vores lederkollegium og udtrykker Berlingskes holdning.

Tyskland skiller sig endnu engang ud i forbindelse med krigen i Ukraine ved at have planer om at halvere bidragene til landet i 2025.