Berlingske mener: Hvornår gør du op med folkeskolens slatne pædagogik, Magnus Heunicke?
Lærerne står i en helt urimelig situation: De skal håndtere voldelige elever, men de kan ikke få at vide, hvor langt de må gå i magtanvendelsen.

En folkeskoleelev har været efter en anden elev og kommer nu oprevet ind i klassen med et boldbat i hånden. Læreren tager fat i elevens trøje for at guide ham ud af klasseværelset, hvorefter eleven flere gange sparker læreren hårdt over skinnebenet og råber truende efter ham.
Konsekvensen? Læreren bliver fyret, fordi han ifølge Gribskov Kommune »har udvist en uacceptabel adfærd og ikke håndteret episoden i forhold til, hvad der forventes«, ligesom hans beskrivelse af eleven ikke »stemmer overens« med kommunens såkaldte børnesyn. Her lyder det blandt andet, at »alle børn og unge gør det bedste, de kan, ud fra deres vilkår«.


