Berlingske mener: Brian Mikkelsen sidder fast i 90ernes udlændingedebat
Mens Dansk Erhverv og Dansk Industri skændes om den såkaldte højredrejning, er de enige om, at udlændingepolitik og udenlandsk arbejdskraft er to forskellige størrelser. Det kunne ikke være mere forkert.

Dansk Erhvervs direktør, Brian Mikkelsen, har særdeles tung politisk erfaring: Han har repræsenteret De Konservative i Folketinget fra 1994 til 2018, og i skiftende borgerlige regeringer har han fungeret som både kultur-, justits-, økonomi- og erhvervsminister.
Dette faktum følte han sig forleden nødsaget til at minde Dansk Industris politiske direktør Morten Høyer om. De to er nemlig endt i en diskussion her i avisen om de borgerlige partiers holdninger til udlændingepolitik og udenlandsk arbejdskraft, og Brian Mikkelsen ville ikke belæres om forholdene i blå blok.


