Der er fuld plade på sportssommeren, også når der afholdes EM i bridge i Herning, hvor Danmark har gode chancer for at vinde medaljer.

Det skal vi være stolte over. For sportsgrene som bridge, skak og backgammon er super vigtige byggeklodser i vores velfærdssamfund, hvor evnen til at tænke kritisk, løse komplekse problemer og samarbejde er afgørende kompetencer for at kunne begå sig.

Vi vil derfor opfordre politikere, beslutningstagere og behandlere til at tænke tankesporten ind, når vi skal tage hånd om samfundets væsentlige udfordringer. For eksempel i forhold til dem der oplever ensomhed og depression, hos børn og unge med koncentrations- og indlæringsproblemer, eller når vi skal balancere den tid, som vi bruger på skærm.

Aktive i tankesporten træner konstant strategisk tænkning, hukommelse og evnen til at løse problemer. Det er godt for den enkeltes mentale trivsel, for det giver energi, øget selvtillid og en følelse af tilfredshed at holde spillet i gang.

En bridgespiller udvikler sin evne til at analysere information og træffe beslutninger i et tæt samarbejde med sin makker. De færdigheder er ikke kun værdifulde omkring spillebordet, men i lige så høj grad i mange andre aspekter af livet for eksempel som studerende, på arbejdsmarkedet og i det sociale liv.

Det skaber også fællesskaber, hvor spillerne møder andre aldersgrupper, folk med forskellige baggrunde og andre nationaliteter. Det fremmer dermed social inklusion, kulturel udveksling og forståelse og skaber forbindelser på tværs af samfundet.

Det er en udbredt misforståelse, at bridge bare er et spil, der spilles af det grå guld. Det gør det, og det holder mange godt i gang. Men tankesport er et væsentligt tilbud og kan skabe livsglæde og udvikling hos dem, der af den ene eller anden grund ikke er til bold eller andre fysiske udfoldelser. Det beriger hele samfundet ved at skabe kognitiv udvikling, mental sundhed, social samhørighed og kulturel mangfoldighed.

Charlotte Fuglsang, direktør i Danmarks Bridgeforbund